За пети пореден път депутатите от 51-ото Народно събрание не успяха да си изберат председател. Цели десет дни изминаха откакто президентът Румен Радев свика новоизбрания парламент и той все така продължава да буксува без ясна визия за бъдещето.
Сценарият от изминалите четири неуспешни опита се повтори и най-сериозният предентент Силви Кирилов от “Има такъв народ” отново се изправи на балотаж срещу кандидата на ГЕРБ Рая Назарян. Най-възрастният депутат обаче отново не успя да получи нужните гласове и заседанието за избор на нов парламентарен шеф беше отложено за понеделник, 25 ноември от 11.00 часа.
Кандидатът на “Има такъв народ” Силви Кирилов, който председателства първото заседание като най-възрастния народен представител, получи 101 гласа “за”, 99 народни представители бяха “против”, а 37 се въздържаха.
Рая Назарян, издигната от ГЕРБ беше подкрепена от 68 депутати, 150 – “против”, 20 се въздържаха.
Блокажът
Невъзможността на народните представители да излъчат председател на Народното събрание доведе и до изключително рядко явление – лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов направи изявление от парламентарната трибуна. Изказването му по-скоро беше предизвикано от депутата от “Продължаваме промяната – Демократична България” Елисавета Белобрадова, която обвини първата политическа сила в бездействие и тотална абдикация от “елементарни политически действия”.
“Излезте из под масата на “Новото начало” и кажете какво ще правите или стабилно ще ни изпратите на избори. Кажете и дали си избрахте вече дата за избори”, обърна се Белобрадова към Борисов.
Той пък от своя страна продължи да си настоява, че Рая Назарян трябва да оглави парламента и категорично заяви, че няма да оттегли кандидатурата ѝ.
Лидерът на ГЕРБ ядосано констатира, че всички искат от него да поеме отговорност, а в същото време отказват да приемат Назарян за председател и настояват за собствените си избраници.
“Какво искате от мен? Да си оттегля кандидата, за който над 600 хиляди са гласували? Ами, няма да го оттегля! Нищо не ми дава право да го оттегля!”, провикна се Борисов от парламентарната трибуна и напомни за предлаганата от него формула – управление на ГЕРБ-СДС, “Продължаваме промяната – Демократична България”, “БСП-Обединена левица” и “Има такъв народ”, без участието на “Новото начало” и “Алианс за права и свободи”. Това предложение обаче засега не намира никаква подкрепа.
В отговор депутатите от “Демократична България” Мартин Димитров и Манол Пейков напомниха за неуспехите на ГЕРБ-СДС да създаде правителство през последните 3 години. Пейков предупреди Борисов, че се поставя в ситуация, в която партньори да му бъдат “санкционирания по Магнитски и другите, които искат да ни пратят в Белене” (бел. ред. – Делян Пеевски и “Възраждане”), или да тласнат страната към президентска република.
Всеки за себе си
Междувременно останалите парламентарно представени формации също се тръшнаха и обявиха, че няма да загърбят позициите си и ще продължават да настояват за своите кандидати за поста председател на парламента.
От “БСП-Обединена левица” заявиха, че излъчването на парламентарен шеф няма да доведе до изход от кризата, тъй като едно математическо мнозинство ще изкара партиите от един блокаж и ще ги въведе в друг. Те обявиха, че точно заради това ще поканят част от формациите на разговори, чиято цел е да се формира едно надпартийно мнозинство, което да застане зад няколко общи приоритета, на базата на които да излъчи председател на парламента.
Станислав Балабанов от “Има такъв народ” пък обясни, че Кирилов ще бъде временен председател и ще се оттегли, когато се сформира истинско парламентарно мнозинство, което да управлява.
Надежда Йорданова от “Продължаваме промяната – Демократична България” настоя да се говори за “мнозинство, което да освободи България от проказата на корупцията”. Тя напомни основните приоритети на формацията си – да се избере нов Висш съдебен съвет без партийни квоти, да се спре изборът на Борислав Сарафов за главен прокурор и да се изолира политически “Новото начало” с водач Делян Пеевски.
Лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов обяви от парламентарната трибуна, че “Демократична България” или страда от “политическа шизофрения”, или от “политическо лицемерие”. Според него може да се направи мнозинство без Борисов и Пеевски, което няма да е стабилно, но ще държи ГЕРБ и “Новото начало” далеч от властта.