Как Испания променя шахмата веднъж и завинаги

Със своята 1500-годишна история, една от най-популярните игри в света не спира да завладява все повече сърца. Но малцина се замислят кой и защо променя правилата на играта – веднъж и завинаги. Разказваме ви кой е „ главният виновник”:

История

Шатрандж.
Шатрандж.

Никой не може да даде точна дата, когато точно се е появил шахът, но мнозина предполагат, че това е периодът между III-ти и VI-ти век. Най-различни учени допускат, че първите партиди били изиграни в Китай, Индия или Персия. Най-вероятен е индийският произход, като производно на играта шатрандж, а оттам новото открие било пренесено в Древна Персия.

Етимология

Името „шахмат“ е с персийски произход и има смисъл на „царска игра“. Съставено е от думите: „шах“ (شاه – крал, цар, владетел) и „мат“ (مرده – мъртъв). Който умъртви противниковия цар, той печели играта.

В интерес на истината, не на всички езици думата за „шах” е производна на персийската. На испански и португалски словото „ахедрес/жадрес” идва от арабското “شطرنج” (шатрандж), което е производно на санскритската дума „шатуранга” ( चतुरङ्ग – от четири играча).

Апропо, владетелите от династията Пахлави, управлявали Иран от 1925-а до 1979-а, са наричани шахове.

Испанската мания 

Средновековно изображение на игра на шахмат.
Средновековно изображение на игра на шахмат.

Рано или късно шахматът бива пренесен и в Средновековна Испания, където станал изключително популярен – особено сред аристокрацията. Толкова известен, че първото световно състезание по шах било организирано през XVI-ти век от крал Филип II. Дори в библиотеката на манастира Ескориал се намира един от най-старите книги, свързани с шахмата – „Книгата на игрите” (El libro de los juegos), поръчана лично от краля на Кастилия, Леон и Галисия Алфонсо X Мъдри (1221-1284).

Триумфът на царицата

Както споменахме по-горе, персийската игра заема специално място в сърцето на испанците. И след няколко века славата и обичта към шаха достигнали и до Изабел Кастилска (1451-1504) – кралицата-обдединителка на съвременна Испания. 

До този момент царицата (наричана също и „дама”) е най-слабата фигура на шахматната дъска, придвижвайки се със само едно квадратче на ход. На Изабела, обаче, тези правила хич не ѝ са се понравили, затова владетелката взела решението те да бъдат променени веднъж и завинаги.

Така царицата се преврънала от най-слабата в най-важната и силна фигура на шахматната дъска, задминавайки дори и самия цар. Разбира се, този ход на испанския монарх е и доста символичен – по този начин Изабел Католичеката показла, че не само е най-влиятелната жена в кралството, но и в целия тогавашен свят.

el tablero de la reina

Нещо повече – както пише испанският писател Луис Зуеко, по данни на La Sexta, чиято последна творба El tablero de la reina („Дъската на кралицата”) разказва именно за този гениален ход на Изабела: „Това решение е трябвало да бъде вдъхновено от реална личност. Не някоя случайна кралица, а именно такава, която не само можела да сплаши мъжкото съсловие, но и безпроблемно да шокира обществото през онази епоха. Това е Изабел. Всичко е свързано… Но ако това бяха англичаните,  целият свят щеше вече да го знае…”.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст