Заверата около избора на Борислав Сарафов за нов главен прокурор продължава да работи. Въпреки че тази възможност се отрича в заявените предизборни приоритети на повечето партии у нас, най-вече на ПП-ДБ.
Както е известно, “Промяната” не ще и дума да чуе Борислав Сарафов да бъде избран начело на прокуратурата и това изискване е едно от трите условия, които Кирил Петков, Асен Василев, Атанас Атанасов и компания поставят като основа за политически разговори с ГЕРБ-СДС.
И докато ПП-ДБ продължава да упорства по този въпрос,
заверата тихо и полека придвижва избора
на Сарафов към заветния край.
Днес бе направена още една крачка към инсталирането на и.ф. главния прокурор на титулярното място в държавното обвинение. Този път инициативата пое Комисията по атестирането и конкурсите към прокурорската колегия на извънмандатния Висш съдебен съвет (ВСС). Това, че мандатът на съвета е изтекъл, което подлага на съмнение решенията му, въобще не трогва прокурорската колегия. Очевидно тя си е навила на пръста по нечие настояване Сарафов да е следващия главен прокурор и това е.
В този смисъл очаквана е позицията на комисията, според която Борислав Сарафов напълно отговаря на всички качества да бъде избран за главен прокурор. Според комисията важно е, че в последните пет години на него не са му налагани дисциплинарни наказания, не е разследван. Освен това по в образуваните срещу него проверки по сигнали не са открили нередности. Всичко това е документирано в справки, които са били представени на заседанието на комисията.
Флиртът на прокурорската колегия и Сарафов
е емоционално наситен. В отговор на позицията на комисията, той изрази благодарност за поставената му висока оценка. “Полагам огромни усилия и се радвам, че те не остават незабелязани. Да бъда и.ф. главен прокурор в мътно политическо време не е лека задача. Няма да пощадя усилия и себе си, за да изпълня мисията и отговорността да ръководя прокуратурата така, че тя да е в полза на обществото”, заяви Сарафов.
В подкрепа на избора на полагащият огромни усилия Сарафов са вдигнати на крак и редица обществени организации. В комисията до момента са постъпили три становища от сдружение “Ангели на пътя”, от университета във Велико Търново и от организацията на евреите “Шалом”. Нищо чудно по въпроса трябва ли Сарафов да бъде главен прокурор в това мътно политическо време да се изкажат и неправителствени организации срещу домашното насилие, патриотически съюзи, професионални сдружения и арменския поп.
Разбира се точно заради това, че в момента политическото време е мътно и
някой иска да избие рибата,
номинацията за нова главен прокурор трябва да се оглежда от всички страни. Сарафов може и да отговаря на условията, но 30 -годишният му опит и качества сякаш се губят в същата тази мътилката.
Иначе в концепцията си, представена във ВСС, Сарафов залага на познати акценти – противодействието на организираната престъпност и корупционните престъпления. И както по-горе предвидихме – на борбата с престъпленията, свързани с транспортния травматизъм и домашното насилие. Той изразява увереност, че прокуратурата ще бъде инициатор за съвместни действия с МВР, с останалите специални служби и с контролните институции, като проактивно и в резултат на аналитичната си дейност ги мотивира да работят по-енергично и като дава процесуална насоченост на тяхната работа.
Сред приоритетите, предвиждани от Сарафов за работата на прокуратурата, е тя да получи общественото доверие, което заслужава. За тази цел той щял да направи всичко необходимо, за да не позволи прокуратурата да бъде използвана за политически цели. Доверието, което колегите имат към мен, ме задължават да поема отговорността,
за да не загубим положителната инерция и посока,
в която вървим – да отстояваме законността, категоричен е Сарафов.
Инерцията е голяма, заверата работи, значи нещата се нареждат след като на 10 октомври Борислав Сарафов бе издигнат за кандидат за главен прокурор, макар и като единственото предложение. То бе направено от Стефан Петров, Пламен Найденов и Светлана Бошнакова по време на последното заседание на пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), в което могат да се направят номинации за нов главен прокурор. Така и хронограмата бе спазена, и вълкът сит, и агнето-цяло…