Нидерландия е сред противниците на бюджет 2025-а на ЕС от почти 200 млрд. евро

Нидерландия е сред противниците на бюджет 2025-а на ЕС от почти 200 млрд. евро

След напоителни преговори представителите на страните членки на Европейския съюз постигнаха предварителна договореност за бюджет 2025-а, но Нидерландия и още четири държави от общността остава върли противници на планираните разходи от 192.7 млрд. евро като се мотивират с опасения за фисакланата отговорност и растящите разноски.

Споразумението, сключено между финансовите министри на ЕС и Европейския парламент на 16 ноември, включва поети ангажименти в размер на 192.7 млрд. евро и плащания за 149.6 млрд. евро. Въпреки че бюджетът е по-нисък от първоначално поисканите от ЕП 194 млрд. евро, той все пак надхвърля тавана от 191 млрд. евро, предложен от консервативните от фискална гледна точка държави под ръководството на Нидерландия.

Редом с Амстердам, против бюджетната рамка за 2025-а се обявиха Швеция, Австрия, Дания и Финландия. Тези пет страни много често се обединяват в изискванията за фискална дисциплина и критикуват бюджета заради недостатъчните мерки за ограничаване на високите лихвени разходи и за преразпределянето на средствата, предназначени за непредвидени извънредни събития.

Нидерландският министър на финансите Елко Хайнен набляга на нуждата от по-рестриктивен подход. “Трябва да гарантираме, че има достатъчно резерви за непредвидени обстоятелства”, настоява Хайнен като посочва последния преразход на средства. Опасенията му са заради по-високите от очакваните лихвени разходи по Фонда за възстановяване от КОВИД-19 на ЕС, надхвърлили прогнозите с 2.3 млрд. евро и очаквани нови “наднормени” разноски за 2026-а и 2027-а.

Амстердам изразява резерви и относно прехвърлянето на средства, предназначени за извънредни ситуации, към други области без да се вземат предвид дългосрочните кредитни задължения. “Този начин на управление на бюджета е неустойчив”, отбелязва финансистът.

ЕС е подложен на значителен финансов натиск през тази година, като 3 млрд. евро вече са насочени за възстановяване от тежките наводнения в Централна Европа. Ще са необходими и още пари за подпомагане на Испания и на други региони. Правителството на Нидерландия твърди, че е необходима по-предпазлива фискална стратегия, за да може да се създаде финансова свобода на действие при бъдещи кризи.

Еврокомисарът по бюджетните въпроси Йоханес Хан защити сделката с мотив, че бюджетът ще позволи на ЕС да отговори на спешните кризи и да изпълни политическите си приоритети. В коментар в социалната платформа X той отбелязва, че “споразумението гарантира финансови средства както за вътрешни, така и за външни предизвикателства”.

Бюджетното споразумение беше одобрено от Съвета на ЕС на 25 ноември и трябва да бъде гласувано в ЕП до 30 ноември.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст