Недостигът на кадри продължава да е най-сериозният проблем в електроиндустрията и през 2024 г. Това отбелязват от Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ). Прави впечатление, че глад има както за работници със средно специално образование, така и за електроинженери, специалисти по фотоволтаични и вятърни мощности, системи за съхранение на енергия.
Недостигът ще се увеличава поради демографския срив в България и пропастта между образователната система и потребностите на пазара на кадри, посочват от браншовата организация. Негативната тенденция може обаче да бъде обърната чрез по-тясна връзка между бизнеса, професионалните гимназии и техническите университети и облекчаване условията за наемане на кадри от чужбина. Асоциацията предлага четири стъпки в тази посока.

„Няма достатъчно хора, които завършват професионалните гимназии и техническите университети,
а завършилите ги, не са подготвени. Да си инженер, не е толкова престижно за младите. Освен това държавните енергийни предприятия изкривяват неимоверно пазара на труда“, коментира д-р инж. Димитър Белелиев, председател на Управителния съвет на БАСЕЛ.
Според проучване на Агенция по заетостта делът на работодателите, които очакват трудности при намиране на служители, нараства през тази година до 66.7 процента. Най-често причината е липса на опит и образование (43.1%). Фирмите в електротехниката и електрониката предоставят допълнителна квалификация, но за тънкостите в „занаята“ трябват поне две-три години, посочват от организацията.
Недостигът на кадри в електроиндустрията се дължи на остарелите методи на преподаване
в гимназиите и университетите, недостатъчното популяризиране на инженерните специалности и слабия интерес към тях, както и на изкривения пазар на труда. Младите все по-често избират програмиране и ИТ или работа в държавни енергийни предприятия. „В държавния сектор няма разнообразие, не се търси ефективност, но току-що завършилите го предпочитат заради сигурността и спокойствието“, пояснява д-р инж. Димитър Белелиев.
Асоциацията предлага четири мерки за решаване на проблемите.

Първата е свързана с по-широко прилагане на дуалното обучение в професионалните гимназии. Компаниите членове на БАСЕЛ може да отделят хора от екипите си за разработване на практически програми за учениците, които да ги подготвят за съвременните нужди на електроиндустрията, както и да организират обучения за техните учители.
Втората мярка е насочена към по-добро планиране на приема в техническите университети. Асоциацията може да предостави на държавата регистър с конкретните професии, от които електрониката и електротехниката имат нужда.
Третото предложение е да се проведе кампания сред ученици и родители за ползите от техническите специалности и предимствата на инженерните професии. Четвъртата мярка е свързана с облекчаване и целево наемане на чуждестранни кадри от страни извън ЕС, предварително подготвени за конкретни професии и с конкретни умения.
В електротехниката и електрониката у нас в момента работят
около 1300 компании с над 57 000 служители, които правят 5.5 млрд. евро годишен оборот.

От 2016 г. до днес (с изключение на 2022 г.) електроиндустрията е на първо място по износ от всички сектори от преработващата индустрия.
БАСЕЛ е създадена преди 30 години. В асоциацията членуват 109 български и международни производители на електрически и електронни изделия, фирми за поддръжка и ремонт, доставка на компоненти и други.