На 27 ноември, в сградата на община Приморско природозащитната организация “Грийнпийс” – България проведе широка среща с местни рибарски дружества, представители на домакините и на туристическия бизнес от Созопол, Приморско, Китен и Царево.
Заедно с тях от „Грийнпийс“ – България обсъдиха ползите от морски резерват и заплахите за морето. Срещата беше подкрепена от Община Приморско, уточняват от “Грийнпийс” – България.
По време на дискусията всички се обединили, че дънното тралене има негативни ефекти и подобна незаконна практика трябва да бъде прекратена. По този въпрос позициите на природозащитната организация “Грийнпийс” – България и на представителите на рибарските общности, на туристическия бранш и на местната администрация в Приморско намерили пресечна точка.
За съжаление от “Грийнпийс” – България признават, че по въпроса как Черно море да се запази живо, нямало постигнато единодушие.
След като „Грийнпийс“ – България изложили аргументите си за необходимостта и ползите от защитена акватория, кметовете на Царево, Лозенец, Китен, Приморско и Созопол демонстративно напуснали обсъждането, което не дало възможност за постигане на конструктивен диалог и общи решения.
От природозащитната организация уточняват, че през последните месеци провеждат разговори с местни рибарски групи, на които обсъждат най-подходящия начин за опазване на морето.
Според “Грийнпийс” – България всички населени места около резервата ще имат огромна полза от опазването на морската екосистема. Рибните ресурси ще нараснат, а това ще се усети веднага дори в Созопол и Царево, макар и двата града да се намират отвъд границите на резервата.
Природозащитниците в лицето на Кремена Ватева гарантират: “Местният риболов не е застрашен, а само ще спечели от тази защита. Зоната от две мили пред Китен и Приморско няма да е част от резервата и така местните рибари ще ползват морето както досега. Двумилните коридори са резултат от диалога и сътрудничеството с местните рибарски общности. Резерватът ще позволи по-ефективен контрол върху нерегламентирани риболовни практики като дънното тралиране, които практически унищожават живота в Черно море и вредят на местния риболов.”
На следващо място природозащитниците обръщат внимание, че подобен резерват би бил изключителна туристическа атракция и така ще направи плажовете около него най-търсените в страната.
От „Грийнпийс“ – България уверяват, че ще продължат да работят заедно с местните общности за обявяване на поддържан резерват, в който ще са позволени определени човешки дейности, подпомагащи опазването на морето.