Чикагски инвестиции ще „осветяват“ Струмяни

инвестиции

Докато хаосът напълно е завладял „върховете“ на държавата, местните администрации се опитват да си „вържат гащите“ основно с поклони пред всякакъв вид инвеститори. Макар и все още мираж, Националният план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) отдавна е изучен от предприемчиви бизнесмени, а предстоящото наливане на евромилиони във ВЕИ-инвестиции и батерии е изострило апетита им до крайност.

Още преди две години, в публикацията си „Евромилионите пак разпалиха страстите на “едни“ инвеститори“, „БАНКЕРЪ“ съобщи, че новината, според която за такива екоцентрали малките и средни фирми могат да получат безвъзмездно финансиране от 100 000 до 1 млн. лв, предизвика истински бум на проектите за фотоволтаични паркове, основно в земеделски земи. И започна голямото раздаване…

Началниците на малките общини се юрнаха да обслужват бъдещите инвеститори (никога случайни хора), предоставяйки им стотици декари общински терени, които до този момент са били отредени за земеделска земя. 

Такъв е поредният случай в община Струмяни, с чието любезно съдействие се учредява

право на строеж за 35 години върху 35 дка земя,

определена като девета категория. Землището е на с. Илинденци, а „инвеститор“ е „Амери Солар Инвестмънт“ ЕООД.

Реално, проектът е на базираната в Чикаго „AmeriFreight Holding“, собственост на едни от най-успелите българи зад океана – братята Павел и Румен Вълневи.

Самата „Амери Солар Инвестмънт“ ЕООД е регистрирана през пролетта на 2023 г., офисът е в столичния „Студентски град“, а капиталът е… от 2 (два)  лева. Като едноличен собственик на този „сериозен“ капитал е записан Славчо Караилиев, а управител на дружеството е Иван Анчев.

Преди месец, обаче Караилиев

продава фирмата на регистрираното в Северна Македония

дружество „Хипотерм” ООД, което и в момента е неин едноличен собственик.

Предметът му на дейност звучи така: „Проектантска и консултантска дейност; изготвяне и реализиране на енергийни проекти; проектиране, изграждане, строителство, поддръжка, управление, продажба и въвеждане в експлоатация на енергийни проекти, в т.ч. на алтернативни енергийни източници, както и всички дейности, незабранени от закона, а за тези с разрешителен, лицензионен или регистрационен режим – след снабдяване със съответното разрешение или лиценз и/или след осъществяване на необходимата регистрация“.

А намеренията му са да реализират проекта със собствени средства на компанията и с външно финансиране…

Според кметът на селото Емил Илиев, през 35-те години, в които ще стопанисва огромния общински терен, „Амери Солар Инвестмънс“ ще плаща наем на общината и ще осигурява електричество за уличното осветление, социалните звена, детските градини и т.н. А след изтичане на срока,

всичко построено върху терена остава собственост на общината.

Инвеститорът е проявил интерес към общината миналата година, след като обстойно е проучвал големи терени в различни части на страната.

Според кметът Илиев, основните предимства на община Струмяни са две – тя е ситуирана на международен транспортен коридор и е в непосредствена близост до две държавни граници. Освен това, до избрания терен вече имало и електропровод, питеен водопровод, БТК мрежа и достъп по път с трайна настилка.

Плановете на инвеститора били

той да построи сам цялата индустриална зона,

след което халетата ще бъдат давани под наем. Самият холдинг вече има такива реализирани проекти в Северна Македония и Албания.

Тук е моментът да кажем, че става въпрос за част от огромен терен – 745 дка, който се намира в землището на село Илинденци и в момента е със статут на пасище.

И да напомним, че новият Закон за собствеността и ползването на земеделски земи забранява преобразуването и отдаването на земеделски земи от общинския поземлен фонд за строеж на фотоволтаични централи, но само ако през последните три години те са били заявени за подпомагане и общината ги е давала под наем на животновъди.

Точно този терен не попадал в тази категория,

въпреки че по документи става дума за реално пасище. Което – на всичкото отгоре – си има и акт за публична общинска собственост от март 2023 г., когато е създадена фирмата на бъдещия инвеститор.

Законът предвижда, че при проявен инвеститорски интерес за строеж на мрежова фотоволтаична централа (ФЕЦ) върху общински имоти, компетентните органи трябва да учредят в полза на инвеститора възмездно право на строеж върху земята по реда на Закона за общинската собственост без търг или конкурс. Каквото, всъщност, е предложението, внесено от кмета Илиев и прието от Общинския съвет на Струмяни.

С така взетото решение, на инвеститора се разрешава

да започне процедура за промяна предназначението на терена

и утвърждаване на площадка за застрояване. Това означава и стартиране на процедура по изработване на Подробен устройствен план за осигуряване на транспортен достъп.

На практика с контракта на компанията, община Струмяни, ще получи за

отреденото право на строеж крупната сума от…65 751 лева.

Както бяха изчислили колегите от в.“Струма“, това прави по 1.87 лв. на квадратен метър. А разделено на 35-те години, през които земята ще се ползва от инвеститора, ползата на общината е по 5 стотинки на квадратен метър годишно.

Предвидено е на терен от 35 062 кв.м. да бъде предназначен за инсталиране на обект за съхранение на електрическа енергия с мощност около 50 МW, която ще се събира от фотоволтаиците.

В другата част от общо 745 дка общински земи, които – между впрочем –  общинските съветници на Струмяни

вече също са дали на „Амери Солар Инвестмънт“ ЕООД,

е предвидено изграждането на соларен парк и индустриална зона.

И макар на хартия, фирмата да е македонска, всички тук знаят, че зад проекта стоят бизнесмените от Чикаго – братята Павел и Румен Вълневи, които за двадесет години превърнаха американската мечта в реалност. И успяха от доставчици на пици да станат собственици на хиляди камиони, автосервизи, хранителни магазини, цех за месопреработка ит.н. Те са собственици на вестник „Български глас” и на телевизия за българите в САЩ. Забъркаха се замалко и в българската политика, като застанаха зад проекта на Цветан Цветанов „Републиканци за България”, но бързо разбраха, че това не е работа за тях.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст