Макрон за първи път разглежда възстановената катедрала „Нотр Дам“

Макрон за първи път разглежда възстановената катедрала „Нотр Дам“

Френският президент Еманюел Макрон, заедно с първата дама Брижит Макрон, направи обиколка на новооткритата катедрала „Нотр Дам“, като даде на света първи поглед към емблематичния парижки символ след пет и половина години внимателна реставрация след опустошителния пожар през 2019 г.

Поглед към историята и реставрацията

По време на посещението Макрон разгледа Clôture Nord du Chœur, скулптурна стена, изобразяваща сцени от живота на Исус Христос. Датираща от XIII век, тази част от катедралата премина през значителна реставрация поради тежко разрушение преди пожара. Работниците се съсредоточиха върху повторното укрепване и стабилизиране на структурата, възстановявайки детайли като изтритите ореоли.

Емблематичният шпил

Обиколката подчерта възстановяването на известния готически шпил на „Нотр Дам“ – символ на катедралата и френското наследство. Първоначално датиращ от XII век и реконструиран през 1860-те след демонтажа му по време на Френската революция, шпилът се срути по време на пожара. Той изрази възхищение от отдадеността и майсторството на работниците, инженерите и дарителите, допринесли за възстановяването му.

Макрон за първи път разглежда възстановената катедрала „Нотр Дам“

Покривът и дървената конструкция

Президентът и делегацията разгледаха и покрива, за чиято реконструкция са използвани дъбови дървета, дарени от различни региони на Франция. Всеки дървен елемент, изработен от едно дърво, е бил внимателно етикетиран, за да се осигури прецизност. Възстановяването на покрива включваше не само реконструкция, но и почистване на натрупан сажди и мръсотия от векове, които не са били премахвани от 50-те години на ХХ век.

Витражите и светлината в интериора

Почистването на витражите на „Нотр Дам“ беше значително постижение, премахвайки слоевете сажди и щети от пожара. Реставрацията върна яркостта на катедралата, засилвайки естествената светлина и разкривайки архитектурното величие на интериора.

ээээ 3

Предизвикателства и триумфи

Главният архитект Филип Вилньов разказа за сложността на проекта – от осигуряване на структурна безопасност до справяне с пандемията от COVID-19. Въпреки тези препятствия, екипът остана фокусиран и преодоля климатични и логистични предизвикателства, за да възстанови този средновековен шедьовър.

Ангажираността на Макрон

Президентът, който активно участва в реставрацията, получи похвали за своята неуморна подкрепа и отдаденост към възстановяването на катедралата. В разговори с работници и официални лица той призна жертвите, направени от семействата на тези, които участваха в проекта през годините.

hfsthsthsthsth

Символ на устойчивостта

Откриването на „Нотр Дам“ отново е доказателство за устойчивостта и единството на Франция в опазването на нейното културно наследство. Възстановената катедрала сега разполага с по-светъл, чист интериор и укрепени исторически елементи, готова да посрещне отново посетители и вярващи.

jjaeii

Сега, в края на 2024 година, парижкият монумент е готов да отвори врати отново. Но как беше възстановен?

След като мястото беше обезопасено, започна дебат дали сградата да бъде модернизирана с идеи като стъклен покрив и масивен пламък вместо шпила.

Тези идеи бяха отхвърлени, а реконструкцията остана в голяма степен вярна на оригинала.

В крайна сметка, около 2,000 каменоделци, дърводелци, реставратори, майстори по покриви, леярски работници, експерти по изкуство, скулптори и инженери участваха в проекта.

Реновацията изискваше толкова много ресурси, че не само възстанови катедралата, но и даде огромен тласък на френските занаяти.

Четете още : 140 млн. евро останаха от даренията за Нотр Дам и ще бъдат пазени за бъдещи ремонти

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст