Орбан номинира лоялен финансист за шеф на Националната банка на Унгария

Орбан номинира лоялен финансист за шеф на Националната банка на Унгария

Унгарският премиер Виктор Орбан номинира финансовия министър Михали Варга за председател на централната банка на страната. 59-годишният финансист ще поеме кормилото на Националната банка на Унгария през март 2025-а когато изтича втория и последен мандат на сегашния й шеф Дьорд Матолчи, съобщи официално Орбан по държавното радио на 29 ноември. Очаква се също премиерът да натовари своя могъщ министър на икономиката Мартон Наги да оглави финансовото ведомство – опция, от която би се родило обединено “суперминистерство”, която Орбан не потвърди в изказването си на 29 ноември.

“Избрах най-предсказуемия и уравновесен човек”, заяви унгарският министър председател. И допълни, че “спокойно може да каже, че Варга е най-опитния икономически стратег и икономик на Унгария”.

Наследникът на Матолчи бе обявен в нестабилна обстановка когато инвеститорите следят с повишено внимание потенциалните усложнения от една от най-затегнатите парични политики в Европейския съюз. Унгарският форинт добави 0.2% към пазарната си оценка след новината, възстановявайки се от най-слабата си котировка за последните две години, а в 11.21 ч българско време на 29 ноември се предлагаше за 390.37 за един щ. долар – дневен ръст от 0.32 процента.

Промените идват в сложна икономическа обстановка за унгарците, чието стопанство е в рецесия, националната парична единица се търгува в близост до най-ниските си стойности от две години насам и растат тревогите и съмненията доколко Орбан ще успее да въведе мерките за стимулиране без да пробие сериозна дупка в постния бюджет. Допълнителен натиск върху управляващия вече четвърти мандат премиер упражнява фактът, че партията му “Фидес” изостава в социологическите проучвания след новосъздадената опозиционна група ТИСА на Петер Мадяр преди изборите през първото полугодие на 2026 година.

Спокойният и премерен Варга е труден за анализиране от инвеститорите. Той подкрепяше фискалния консерватизъм в няколко последователни правителства на Орбан, които харчеха все повече, особено след пандемията от КОВИД-19. Влиянието му отслабна след като изгря звездата на Наги – бивш заместник председател на Националната банка на Унгария – който подкрепи сърцато ударните правителствени интервенции в икономиката.

“Досегашната кариепа на Варга показва разумен и предпазлив подход към политиката на централната банка”, въпреки опасенията, че политическата му лоялност може да се окаже пречка, коментира Золтан Торок – шеф на звеното за проучвания на “Райфайзен банк” в Будапеща. Той очаква, че “като председател на институцияута Варга ще подчини политическата си лоялност на професионалните съображения.

Варга обаче може да се окаже много скоро в епицентра на правителствените сметки. Слабостта на форинта принуди централните банкери да спрат понижението на лихвите през последните месеци въпреки икономическата рецесия и ценовия ръст в близост до целевите 3% годишно. Основната лихва на Унгария е 6.5%, колкото и на Румъния, и това е най-високото лихвено равнище в ЕС.

В интервю на 25 ноември министър Наги подчерта, че базовият лихвен процент може да се намали, защото в момента надвишава с над 3% годишната инфлация, което, според него, “не е оправдано”. Правителството на Орбан обаче иска по-послушна централна банка, която да помогне за стимулирането на растежа с по-щедра монетарна политика. А нейният шеф Матолчи, когото Орбан определяше като своята дясна ръка за икономическата политика, с течение на времето се превърна в един от най-яростните критици на фискалната разточителност.

Матолчи обвинява хлабавата бюджетна политика, включително и рекордните разходи за изборите преди две години, че е довела страната на ръба на валутна криза през 2022-а и впоследствие е напомпала инфлацията до най-високото равнище в ЕС.

По отношение на опасенията на инвеститорите, началникът на кабинета на Орбан – Гергели Гуляш, каза на репортери на 28 ноември, че правителството ще продължи да гарантира независимостта на следващия председател на Националната банка на Унгария. Тези уверения обаче засега не успяват да убедят пазарните играчи, които подчертават, че фискалната политика на министър Варга след пандемията не доказва, че той може да устои на политически натиск и това едва ли ще се промени когато оглави централната банка.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст