Унгария е сред ключовите партньори на България в областта на търговията и инвестициите. През 2023 г. стокообменът между двете страни достигна близо 2.3 млрд. евро, а само за първото полугодие на настоящата година вече възлиза на близо 1.2 млрд. евро.
Това заяви министърът на икономиката и индустрията д-р Петко Николов, който откри българо-унгарски бизнес форум с участието на
над 70 компании от двете страни от секторите аутомотив, енергетика, земеделие, електротехника и електроника, ИКТ,
фармацевтика и хранително-вкусова промишленост. Събитието се провежда в Будапеща, като икономическият министър приветства онлайн участващите български и унгарски компании.
Министър Николов посочи, че целта на форума е да задълбочи съществуващите добри търговски отношения между България и Унгария и да създаде нови възможности за сътрудничество, инвестиции и икономическо партньорство между компаниите от двете страни.
Икономическият министър подчерта, че перспективни области за задълбочаване на двустранните отношения са търговията, промишлеността, туризмът и дигиталните технологии.
Д-р Петко Николов изтъкна, че България е добро място за инвестиции и представи възможностите на унгарските компании за позициониране в индустриалните зони у нас. Той обяви, че по данни на БНБ
сумарните инвестиции от Унгария в България са общо в размер на 2.4 млрд. евро.
По думите му форуми като този са особено подходящи за създаване на устойчиви бизнес партньорства, които ще допринесат за укрепване на търговско-икономическите връзки между двете държави.
Събитието се организира от Службата по търговско-икономическите въпроси към Министерството на икономиката и индустрията и на него присъстваха още извънредният и пълномощен посланик на България в Унгария Христо Полендаков, представители на Национална компания индустриални зони, на Българска агенция за инвестиции и Национално сдружение на общините в България.
Сред водещите стоки в износа ни за Унгария са нефтени масла и масла от битуминозни минерали, различни от суровите, медикаменти, плосковалцувани продукти от желязо, жици и кабели и други. Във вноса пък преобладават биодизел и смеси от биодизел, нефтени масла и масла от битуминозни минерали, различни от суровите, плосковалцувани продукти от желязо, медикаменти и други.