Пет конкретни ползи и финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно за България от Шенген

шенген

Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно ще има за България, ако се присъедини към Шенгенското пространство по суша. Това са изчислили от Института за икономически изследвания при Българската академия на науките в специално проучване, съобщава БТА. То е проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и индустрията за икономическото въздействие на предстоящото решение българските граждани да пътуват свободно между отделните държави членки, без да подлежат на граничен контрол. 

Най-голямата ще е ползата за тежкотоварния автомобилен транспорт, както и за производителите и износителите на стоки, чиито преки разходи се изчисляват на 845 млн. лева, отчита анализа. А пропуснатите ползи на тези фирми са в размер на 545 млн. лева. В крайна сметка преките и потенциалните ползи за износителите, вносителите и транспортните компании при премахването на граничния контрол на сухопътните граници на страната ни са общо за 1.39 млрд. лв. годишно, се посочва в доклада на Института за икономически изследвания при БАН. 

пари домакинства депозити дивидент преки чуждестранни инвестиции елана агрокредит продажбите приходи, Юрий Гагарин прогнози ръст продажби придобивания оборот бфб проекти Мак АД възнаграждения Елана слънчо смарт органик Емка печалба

Друга полза от присъединяването към Шенген и по суша, която се посочва, ще е

елиминирането на преки и потенциални за българските граждани загуби при преминаване на сухопътната граница

с Румъния и Гърция в размер на 242 437 дни.

От присъединяването ще спечелят и гражданите на Румъния и Гърция, които посещават България, за които общо спестените дни са 217 998. Икономистите изчисляват, че от това

българският туристически бизнес би могъл да спечели около 71 млн. лева.

Четвъртата полза ще е свързана с общия екологичен ефект от удълженото време за преминаване на граничен контрол по суша. Общо генерираните вредни CO2 емисии при престоя на границите на България и Румъния се изчисляват на 46 162 тона годишно. При отварянето на Шенгенското пространство по суша ще намалеят чувствително и въглеродните емисии, се посочва в изследването. 

Два дни след откриването на реконструирания пункт "Калотина" задръстванията продължават, Главчев разпореди проверка

Според икономистите,

преки ползи от присъединяването на България към Шенген за фиска ще бъдат около 138 млн. лева

Резултатите от проучването на икономическото въздействие на присъединяването на България към Шенгенското пространство на ИИИ при БАН са използвани от Българската стопанска камара, както и при изготвяне на Становище INT/1064 на Европейския икономически и социален комитет „Цената на оставането извън Шенгенското пространство за единния пазар/България и Румъния“, съобщават още от Института.

Финалното решение за влизането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст