Все повече рискове – от търговското напрежение до войните и дълговите проблеми, застрашават “забележителната устойчивост” на глобалната икономика през последните години, предупреждава Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в публикувания си на 4 декември есенен доклад за световната икономическа перспектива.
“Силното общо състояние маскира значителните различия по региони и държави и е придружено със сериозни низходящи рискове и несигурност”, които “са свързани със задълбочаващото се търговско напрежение и протекционизъм, потенциална ескалация на геополитическите конфликти и представляващите предизвикателство фискални политики в някои държави”, посочва главният икономист на базираната в Париж организация Алваро Перейра.
В доклада се предвижда 3.3% ръст на световното стопанство през всяка от следващите две години след 3.2% през тази. Прогнозите за държавите от ОИСР са за по-скромно увеличение на БВП отколкото в периода преди пандемията от 1.9% през 2025-а и 2026 година. В икономиките извън организацията се очаква общият растеж да остане като цяло стабилен в близост до сегашните темпове, като развиващите се пазари от Азия ще са с най-голям принос з глобалния възход.
Оценката е първата от важна международна икономическа институция, правеща детайлни прогнози за глобалния растеж след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в Съединените щати на 5 ноември с предизборна платформа, включваща търговски бариери с основните търговски партньори.
Въпреки че бъдещият стопанин на Белия дом със сигурност ще повлияе на световните дела, ОИСР не го цитира по име на нито една от 267-те страници на доклада, ограничавайки коментарите до риск от последствия от възможни мита.
“Растящите търговски спорове и по-нататъшното доближаване към протекционизъм могат да прекъснат веригите на доставки, да качат потребителските цени и да окажат негативно въздействие върху растежа”, предупреждава Перейра. И допълва, че “по подобен начин ескалацията на геополитическото напрежение и конфликти заплашват да разстроят търговския обмен и енергийните пазари, с потенциал да качат и цените на електроенергията”.
Перейра набляга също и на “ключовата роля на политиката в сегашната конфигурация за управление на рисковете и за отключване на перспектива за по-силен и устойчив растеж”, което “изисква съгласувани действия по паричната, фискалната и структурната политика”.
Въпреки че ОИСР препоръчва на центраните банки на развития свят да продължат да понижават лихвите, те съветват за “предпазливо темпо”, за да се предотвратят нови инфлационни пикове или разстройване на финансовите пазари.
Организацията смята, че правителствата трябва да се възползват от възможността да оправят влошаващите се публични финанси. Експертите прогнозират, че най-задлъжнелите държави от Г-7 – Италия и Япония, ще продължат да увеличават дълговото си бреме като процент от БВП. За ОИСР като цяло се очаква коефициентът на дълга към БВП да достигне 117% до края на 2026-а – с 9% над предпандемичното съотношение.
Франция със сигурност ще има и лично участие в този ръст предвид факта, че докласът на организацията е публикуван в деня, на който правителството на Мишел Барние е застрашено от вот на недоверие след недоволството на по-голямата част от френските законодателите срещу планираните бюджетни рестрикции.
Перейра смята, че е крайно време икономиките да се върнат към по-стриктна фискална дисциплина, която да върне обратно дълга в низходяща траектория.
ОИСР прогнозира “солидно темпо на растеж” в Съединените щати, което леко ще спадне до 2.4% през 2025, но все пак ще е по-бързо отколкото в останалите страни от Г-7. БВП на Германия ще се повиши с едва 0.7% – най-слабо от членовете на клуба на богатите.
Икономическият растеж на Китай се очаква да се забави до 4.4% през 2026-а заради високия дял на спестяванията и продължаващата слабост в сектора на недвижимите имоти.
Предвижданията на ОИСР за България са за 2.3% увеличение на БВП през тази година и 2.8% през 2025-а, след което да слезе до 2.6% през 2026 година. Това е слаба низходяща корекция в сравенние с пролетния доклад, публикуван през май, в който се прогнозираше 2.5% икономически ръст на страната ни през тази и 2.9%през идната година.