Страните донори са обещали рекордните 100 млрд. щ. долара за период от три години за попълване на фонда на Световната банка за най-бедните държави. Което осигурява жизненоважен спасителен пояс за борбата им срещу смазващото дългово бреме, климатичните бедствия, инфлацията и конфликтите.
Световната банка съобщи в ранните часове на 6 декември в Сеул на конференцията за поемане на ангажименти за Международната асоциация за развитие (IDA), която предоставя безвъзмездни средства и заеми с много ниски лихви на 78 страни с ниски доходи.
Обещаната донорска сума надхвърля предишните 93 млрд. долара, с които беше попълнен фонда за IDA през декември 2021-а. Държавите ще внесат директно около 24 млрд. долара в IDA, а фондът ще емитира облигации и ще изпълзва други инструменти за набиране на капитал до въпросните 100 млрд. долара до средата на 2028 година.
Двудневната конференция в Сеул обаче не успя да привлече целевите 120 млрд. щ. долара, за които настояваха някои развиващи се пазари, отчасти заради силата на американската валута, поскъпнала в резултат на победата на Доналд Тръмп на президентските избори в Съединените щати на 5 ноември. Което понижава доларовото изражение на задграничните валути, обещани от някои държави.
На срещата на върха на Г-20 в Бразилия през ноември Норвегия увеличи с 50% ангажимента си в сравнение с 2021-а – до 5.024 млрд. крони. Тази сума по сегашния обменен курс се равнява на грубо 455 млн. щ. долара, но в началото на 2024-а тя щеше да е 496 млн. долара.
Южна Корея повиши обещаните средства с 45% – до 846 млрд. вони (595 млн. щ. долара), Великобритания – с 40% – до 1.8 млрд. паунда. Испания е увеличила ангажимента си до 400 млн. евро, което в доларово изражение е с 10 млн. долара по-малко отколкото когато през октомври е обявила повишението.
Президентът на Съединените щати Джо Байдън се е ангажирал с 4 млрд. долара срещу 3.5 млрд. долара през 2021 година.