Фон дер Лайен подписа на 6 декември сделката на ЕС с МЕРКОСУР въпреки Макрон

Фон дер Лайен подписа търговската сделка на ЕС с МЕРКОСУР въпреки Макрон

Европейската комисия (в лицето на Фон дер Лайен) и държавите от организацията МЕРКОСУР обявиха на 6 декември, че са договорили по принцип условията на дългоочаквания търговски пакт помежду си след продължили повече от две десетилетия преговори, въпреки съпротивата на Франция. Ако бъде ратифицирано, това ще е най-голямото търговско споразумение, подписвано досега от всеки от двата блока, създаващо област на свободна търговия с повече от 780 млн. жители.

“Днешният ден е наистина исторически крайгълен камък”, заяви председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен в Уругвай на 6 декември. И допълни, че това е “амбициозен и балансиран договор”, “победа за Европа”, който “ще създаде огромни възможности за бизнеса”.

Споразумението е финализирано по време на 65-та на среща на върха страните от южноамериканския търговски блок – Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай – на 5 и 6 декември в Монтевидео. Фон дер Лайен отпътува за Уругвай на 5 декември, за да подпише сделката. Тя подлежи на ратификация от всичките 27 страни членки на ЕС.

image 923

Вземайки предвид гласовитата и политически могъща общност на френските земеделци, президентът Еманюел Макрон обаче описва договора като “неприемлив”, защото производителите от ЕС ще трябва да се конкурират със селскостопанския износ от Южна Америка, най-вече на говеждо и птиче месо и захар. Френският президент е категоричен, че “ще продължи да отстоява земеделската независимост” на страната си. Принципната договореност идва в изключително неподходящ момент за Париж след провала на новото правителство на Мишел Барние в резултат на успял вот на недоверие към него.

Полша, която през пролетта на 2025-а ще провежда президентски избори, също обяви официално намерението си да се включи в коалицията, която се противопоставя на споразумението. Полският премиер Доналд Туск каза, че правителството му, което включва и подкрепяната от фермерите по-малка коалиционна партия, ще се противопостави на сделката. Туск изтъкна вътрешни фактори за своето решение и сериозни последици за полското земеделие.

В официално изявление, публикувано на 6 декември, Италия постави условия да получи гаранции за фермерите си. Под въпрос са и гласовете на Ирландия, Нидерландия и Австрия.

Мнението на онези, които подкрепят търговския договор, е, че той ще отвори нови пазари за европейците и ще запази влиянието им в региона в момент когато Китай увеличава инвестициите си в Латинска Америка. Германия, която представлява около една пета от населението на ЕС, е силенпривърженик на сделката, както и Испания. Тя ще позволи на износителите на автомобили от Стария континент да спечелят от постепенното премахване на сегашните 35-процентни митнически ставки. Високите мита на индустриалните стоки като части за автомобили, машини, химикали, облекло и такстил също ще бъдат елиминирани.

С други думи, подписаното на 6 декември политическо споразумение е “само първата фаза на един дълъг процес”, посочва говорител на Брюксел.

ЕС и МЕРКОСУР подписаха подобен предварителен договор и през 2019-а, но той некога не беше подписан, до голяма степен заради европейския протекционизъм и враждебното отношение към политиките за опазване на околната среда на предишния президент на Бразилия Жаир Болсонаро. Сегашният бразилски лидер Луиз Инасиу Лула да Силва обаче е един от най-гласовитите поддръжници на сделката откакто пое управлението на страната през 2023-а Президентът на Уругвай Луис Лакале поу също натискаше сърцато за финализирането й.

За най-голямото стопанство на МЕРКОСУР – бразилското, споразумението ще увеличи още износа от гигавнтския земеделски бранш на страната. Според последното проучване на бразилския Институт за приложни икономически изследвания, свързаният със земеделието експорт за ЕС може да нарасне с допълнителните 7.1 млрд. щ. долара между 2024-а и 2040-а. Най-големите печеливши от него ще са продуктите като свинско, птиче месо, растителни и животински мазнини. А по отношение на кафетоБразилия се надява да извлече полза от продажбата най-вече на зелени зърна за крайни продукти като разтворимо кафе.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст