Изминаващата седмица бе белязана от протести срещу ВиК-дружествата на различни места в страната. В Сливен протестираха пред сградата на местното ВиК- дружество заради планирания над 20% скок в цената на водата.
В Шумен гневни граждани се събраха пред ВиК-дружеството в десетия по големина град в страната, възмутени, че за седмица три пъти им спират водата, а когато им я пускат ги предупреждават, че не става нито за пиене, нито за готвене. В Плевен и в Ловеч отново върнаха водния режим, но жителите и в двата града все още са спокойни и не се бунтуват.
В такава обстановка от Националния браншови синдикат „Водоснабдител“ към КНСБ обявиха, че във ВиК-сектора от години нищо не се случва, отрасълът е оставен на самотек и държавата е абдикирала от неговото управление. Според синдикалистите проблемите във ВиК сектора не могат да се решат от днес за утре, необходима е визия за поне десет години напред и огромно финансиране.
Нуждата от много пари те аргументират с обстоятелството, че по данни на Министерството на регионалното развитие ВиК-мрежата в страната е с обща дължина 90 000 километра. За нейното обновяване и поддръжка е необходима системна работа. Синдикалистите не са съгласни с обвиненията от страна на различни политици, че причината за проблемите във ВиК-мрежата са многото кражби. Определят това като “хвърлени бомби”, които не подхождат на държавници.
Настояват да се обърне внимание в какви условия работят хората от ВиК-сектора, като дори посочват, че в някои места се копае на ръка срещу мизерно заплащане.
Добавят, че до тях е стигнала информация, че се пише
нова Стратегия за развитие
на ВиК-сектора, но по думите им към тях не е отправяна официална покана да участват в работните групи. Не са поканени нито представителите на научните среди, нито от Съюза на ВиК операторите у нас, нито синдикатите, твърдят от Националния браншови синдикат „Водоснабдител“ към КНСБ.