Три държави са обезпокоени от раздвижването на бунтовници в Сирия

Сирия


Напредването на опозиционните сили в Сирия представлява “сериозна опасност” както за самата държава, така и за Иран и Ирак, обявиха външните министри на трите страни в съвместно изявление в петък, цитирано от Си Ен Ен.

Иракският външен министър Фуад Хюсеин, иранският първи дипломат Абас Арагчи и сирийският им колега Басам ал Сабаг проведоха тристранна среща в Багдад в петък, за да обсъдят кризата в Сирия, докато бунтовниците продължаваха да напредват.

Трите държави описаха сирийските въоръжени опозиционни сили като „терористи“, подчертавайки, че в борбата срещу тях са необходими колективни действия на противопоставяне.

Става въпрос за групировката Хаят Тахрир аш Шам (HTS) – движещата сила на офанзивата на въоръжената опозиция в Сирия. През последните дни тя обяви, че има политически амбиции. Ислямисткият лидер Абу Мохамед ал-Джулани по-конкретно поясни, че целта на засилените им военни действия е свалянето на правителството. През тези дни неговите другари от HTS успяха да постигнат значителен напредък, като превзеха град Хама и сега насочиха вниманието си към провинция Хомс. Междувременно турските власти открито изразиха надежда, че бойците на HTS ще успеят да стигнат до Дамаск.

Тримата външни министри осъдиха и продължаващите израелски атаки срещу Сирия, както и срещу Газа и Ливан, става ясно от общата им позиция.

Те подчертаха необходимостта от мобилизиране на всичките им усилия, включително и тези на Арабския свят, на регионалните сили и на международните фактори, за да се постигне решение по мирен път.

Кюрдски бунтовници, обезпокоени от офанзивата на антиправителствените сили, обявиха, че ще се активизират в Източна Сирия, като причината е, че борещите се срещу режима на сирийския президент Башар ал Асад набират скорост както на север, така и на юг от столицата Дамаск.

Кюрдските сили окупират североизточната част на страната, извоювала си по труден път автономията след десетилетия гражданска война. Те се опасяват, че автономията й може да бъде застрашена от сирийските опозиционни бунтовници, започнали офанзивата си преди седмица.

Въпреки че нейната цел е свалянето на режима на Асад, в свое изявление кюрдските бойци обясниха, че имат опасения, че насилието може да се прехвърли на тяхна територия.

Турция, която е близка до редица сирийски антиправителствени групировки, публично отрича да има нещо общо с ескалацията на военното напрежение през последните дни.

Ердоган определи като "смело" решението на МНС да издаде заповеди за ареста на Нетаняху и Галант

Междувременно президентът на Турция – Реджеп Тайип Ердоган призна по време на интервю в петък, че целите са и Идлиб, и Хама, и Хомс, а също така и Дамаск, и той се надява всичко да мине гладко. С отговорите си по време на интервюто Ердоган даде да се разбере, че Анкара е имала директни контакти с Дамаск, предлагайки им съвместно да определят бъдещето на Сирия“. Резултатът бил, че Турция не останала доволна от получените отговори.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст