Страната ни е много близо до влизането в еврозоната. Остава да изпълним т.нар. критерий за ценова стабилност. Това каза управителят на БНБ Димитър Радев в интервю за сутрешния блок на БНТ.
“Очакването е, че ще изпълним критерия през декември или най- късно през януари. След това топката е на политиците. Решението за еврозоната става с политическа санкция”, посочи Радев. И отбеляза, че политиците, които искат присъединяването на страната ни към еврозоната,
трябва да си поставят за цел да получим решение от Съвета на ЕС
в рамките на 2025 година.
“Датата е вследствие от това решение. Обикновено 6 месеца след това решение страна трябва да въведе еврото”, обясни гуверньорът на Централната банка. По думите му не трябва да забравяме, че вратата е открехната, но може да се затвори.
Димитър Радев коментира и ситуацията с бюджета в страната. Според него
след вчерашните решения на парламента вече има светлина в тунела.
“Но решаването на въпросите в бюджетната сфера минават през разрешаване на политическата криза”, подчерта той.
По думите му това, което трябва да направим като държава, е да дадем широка подкрепа за един позитивен дневен ред на страната. Той обобщи този дневен ред с думата консолидация –
политическа, институционална и фискална консолидация.
“Според мен 2024 г. ще приключи в рамките на 3% бюджетен дефицит. Бюджетният пакет трябва да съдържа 3-годишна фискална програма и 4-годишен фискален структурен план”, добави той. И уточни, че по дефиниция инфлацията подпомага дефицита.
“Проблемът, с който се сблъсква Министерството на финансите е, че инфлацията върви надолу”, отбеляза той, допълвайки че
моментната ситуация с бюджета не е била нещо, което не се е очертавало.
“Трябва да се върнем към дисциплинираната фискална позиция, която ние поддържахме до 2020-2021 година. Тази консервативност във фискалната политика ни помогна много – тя е в основата на всички сравнителни предимства, които имаме в икономическата и финансовата сфера”, коментира още управителят на Българската народна банка Димитър Радев.
Той коментира и идеята на служебния финансов министър за облагане на свръхпечалбите на банките с цел пълнене на дупки в бюджета. Ето “диагнозата” на гуверньора на БНБ, която за читателите на “БАНКЕРЪ” вече не е новина: “Тъй като кредитът е достъпен, той е на приемлива цена. Свръхоблагането на банките ще има като непосредствен ефект оскъпяването и ограничаването на кредита. Това ще затормози много сериозно икономическата активност, от което ще загубят всички – банките, бизнесът и домакинствата, в крайна сметка ще загуби бюджетът. Когато си в дупка и искаш да излезеш от нея първото нещо, което правиш, е да спреш да копаеш. Свръхоблагането на банките няма да запълни дупката, а ще я направи още по-дълбока!”