Инвестиционният гигант PIMCO (ПИМКО) предупреждава, че последствията от търговска война на бъдещия президент на Съединените щати Доналд Тръмп с останалия свят може да свали лихвените проценти в еврозоната обратно до “извънредно равнища” в хода на усилията на паричните стратези да смекчат удара върху буксуващата икономика на блока на еврото. Андрю Болс – главен инвестиционен директор на един от лидерите в управлението на инструменти с фиксиран доход, грижещ се за активи на стойност 2 трлн. щ. долара, очаква “множество етапи от играта” на митнически ставки – политика, с която периодично заплашва Тръмп.
“Най-тежката версия на търговското положение ще е трудна” за Европа, коментира Болс. А усещането му е, че всички са вкарали в цените “сравнително по-благоприятен сценарий”.
Европейските активи са големите губещи от политическия пакет “Съединените щати на първо място” на Тръмп. Еврото е загубила над 5% от пазарната си оценка към зелените пари от края на септември и през последните дни се движи в диапазона 1.05 – 1.06 щ. долара след като инвеститорите започнаха да залагат на по-агресивни лихвени редукции от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ), които да компенсират по-слабите позиции на регионалните износители. Търговците на пазарите на лихвени суапови контракти вече очакват депозитната лихва да падне до 1.75% от сегашните 3.25% преди банкерите да спрат да орязват лихвените равнища.
Болс смята, че ЕЦБ ще отиде дори още по-далече при по-лоши от очакваните резултати. Което дава основание на ПИМКО да очаква еврото да продължи да отслабва спрямо долара. Преди две години европейските централни банкери приключиха осемгодишния период на отрицателни лихвени проценти докато се сражаваше с инфлационния скок след пандемията от КОВИД-19.
Някои инвеститори смятат номинирания за финансов министър Скот Бесънт – мениджър на хеджингови фондове – като смекчаващ фактор на по-радикалните икономически политики на Тръмп. Това убеждение предизвика отстъплението на долара от следизборните височини.
Във Великобритания ударът върху икономиката от глобалната търговска война може да остави “много място” за по-ниски окончателни лихвени проценти, смята Болс. В момента инвеститорите очакват “Банк ъф Ингланд” да редуцира лихвите с 0.75% до края на идната година, което би понижило британските лихви до 4 процента.
ПИМКО предпочита британските държавни облигации пред американската заради презумцията, че лихвените проценти могат да паднат още повече.
Въпреки мрачната перспектива за рисковете през стопанството на еврозоната, Болс не очаква френския правителествен дълг да отслабне още след като бе поразен от последната бюджетна криза, довела до колапс на правителството на Мишел Барние. Кредитните разходи по 10-годишните френски облигации се повишиха до най-високите за последните 12 години стойности спрямо еквивалентните по срочност германски книжа – справедливо отражение за по-слабата перспектива на френските публични финанси.
Все пак, липсата на “заразяване” на други пазари на еврозоната показва, че френската криза едва ли ще се превърне в системен проблем за блока на еврото. Бол посочва, че “европейските пазари са се представили много добре при наличието на война, на пандемия, на цял набор от шокове, радикално правителство в Италия, политическа травма във Франция и поредица от стрес тестове”.