“Антикорупционният фонд” връчи годишните си награди за разследваща журналистика

фонд, антикорупционният фонд

Фондация „Антикорупционен фонд“ връчи годишните си награди “Червена линия” за разследваща журналистика на тържествена церемония във Филмотечното кино „Одеон“. Това стана на 9 декември – Международният ден за борба с корупцията.

Журито сподели, че доста се е затруднило – само в категорията за млад журналист са били номинирани 14 души, като някои от тях са били на 20 години, а е имало и на по 18 години. Наградата получи Дамяна Велева от “Свободна Европа” за разследването й, показващо как икономиката на едно малко градче е зависимо от кмета му Елин Радев и неговите близки. Става въпрос за публикацията “Частен град Доспат”. Как протести в малка родопска община стигнаха до София”.

Велева получи и награда от британското посолство –

стипендия за обучение, която да й помогне да прави още по-успешни разследвания.

В категорията за регионална журналистика спечели Венелина Попова от сайта “За истината” за разследването си “Нищо ново под слънцето: Избори с много пари, с натиск „и со малце кьотек…” Журналистката от години работи по проблемите на Гълъбово и по-конкретно проучва как се преплитат икономически и политически интереси в ущърб на жителите на общината.

От “Антикорупционния фонд” излъчиха кратък откъс от документалния филм “Битка за истина”, в който Попова споделя, че от журналистическата си работа губи психическа енергия, която не е възстановима, но когато вечер си легне, си мисли как Бог й е дал толкова живот и енергия, колкото за да свърши онова, за което е дошла на този свят. А то е да води битки за истината, а когато тя е на повече хора – още по-добре.

Тъй като Попова не беше в залата, наградата й бе предадена на Спас Спасов – журналист от “Дневник” и основател на сайта “За истината”. Той призна, че

Венелина Попова умее да хвърля светлина върху проблеми,

които иначе биха останали встрани от големите медии. Добави и че идеята при създаването на сайта “За истината” била повече хора да научават за онова, което се случва в Дулово, Силистра, Смолян и в други по-малки градове на България. По думите му злоупотребите там са съпоставими с най-големите корупционни практики в столицата.

Спас Спасов благодари на “Америка за България” за това, че помагат с финансиране на сайта “За истината” и настоя благодарностите му да достигнат до онези народни представители, които се опитват да внесат закона за чуждестранните агенти. След което постави реторичния въпрос –

може ли да се нарече агент някой, който се бори за повече прозрачност,

за върховенство на закона и за разкриване на корупцията?

В категорията “Върховенство на правото” спечели създателят на видеосъдържание Любомир Жечев за поредицата си видеа, свързани с “Исторически парк”, с непредизвиканото нападение на охранител на “Делта гард” над 19-годишен младеж, с дейността и убийството на Мартин Божанов – Нотариуса. В мотивите си за награждаването му от АКФ посочват, че с видеата си Жечев достига до нови аудитории, с което допринася за разширяването на обществените дебати за върховенството на правото.

Жечев не беше дошъл да си получи отличието, но бе снимал видеопоздрав от Грузия, където следи протестите. В него той помоли, като се върне в Българи, от АКФ да му съдействат да си извади журналистическа карта, с която да се легитимира, тъй като в момента

използва за целта читателската си карта от Националната библиотека.

Специалната награда за журналистическо разследване спечели Милена Кирова от БНТ за проучването си, в което разкрива липсващите гласове на партия “Величие”. Получавайки наградата, тя сподели, че очаква решението на Конституционния съд. Поясни и че се надява наказанието за нарушителите да е по-голямо от петте месеца условна присъда за чичо Цено от Малорад – “герой” от друго журналистическо разследване, посветено на купуване на гласове.

Голямата награда за разследваща журналистика, разкриваща корупция или конфликт на интереси, спечели, Йоан Запрянов от “Капитал” за “Ветринска народна република: “Исторически парк” и за “Ханове и Понци схеми: Финансовите магии на “Исторически парк”.

Получавайки наградата, Запрянов коментира, че

журналистическото разследване е като отглеждането на дете – за него трябва цяло село.

Той благодари както на своите колеги и редактори, така и на майка си, тъй като периодът, в който правел разследването, съвпаднал с най-гадния в живота му.

След това Запрянов припомни термина, който учат студентите по журналистика в първи курс, а именно “институционализиране на медиите”. Той означава, че хората търсят медиите, за да решат проблемите им. По този повод Запрянов благодари на източниците си на информация, които още през 2020 г. са намерили смелост да говорят, за да споделят, че тяхното село вече не е тяхно.

Закривайки церемонията по награждаването, директорът на “Антикорупционния фонд” – дългогодишният журналист в БНТ и БНР Бойко Станкушев – обърна внимание, че има дни като 9 декември – Международният ден за борба с корупцията, в който медиите трябва да забравят за конкуренцията и да са солидарни. Тъй като на всички им е ясно – срещу корупцията всеки сам, по отделно, нищо не може да направи.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че нулевия ДДС за хляба трябва да бъде върнат?

Подкаст