Белгия, Германия, Гърция, Италия, Нидерландия и Великобритания заявиха, че ще спрат приемането на молби за убежище от сирийци ден след като бунтовнически сили свалиха диктатора на страната.
Австрия обяви планове за депортиране на сирийски мигранти след падането на диктатора Башар Асад, който беше свален от бунтовнически сили след 13 години гражданска война. Белгия, Франция, Гърция и Германия също спират обработката на молби за убежище от сирийци.
„Разпоредих на министерството да подготви програма за организирано завръщане и депортация към Сирия,“ заяви австрийският вътрешен министър Герхард Карнер пред местните медии, без да уточнява кои миграционни статуси ще бъдат засегнати. Според статистическата служба на Австрия в страната живеят около 100 000 сирийци.
Политически промени в Европа
Ден след като сирийските бунтовнически фракции, водени от Хаят Тахрир аш-Шам (HTS), поеха контрола над Дамаск, Австрия, Белгия, Италия, Германия, Гърция и Нидерландия предприеха промени в миграционните си политики, като всички затвориха вратите си за молби за убежище. Великобритания също заяви, че ще спре обработката на молби от сирийци.
Решенията за промяна на политиките за убежище идват на фона на нарастващата популярност на антимигрантски крайнодесни партии в ЕС. Например, Германия е изправена пред извънредни избори през февруари, а крайнодесните партии се представят силно в социологическите проучвания.
Реакции от организации за права на бежанците
Организации за права на бежанците предупреждават, че решението да се спрат молбите за убежище е прибързано, като се посочват продължаващите битки в части от Сирия и въпросите около политическата стабилност.
„При значителните несигурности и притеснения за прехода в Сирия и бъдещето ѝ, призоваваме всички държави, където сирийци живеят като бежанци, да поддържат правото на убежище, както и принципа за безопасно и доброволно завръщане,“ заяви Иможен Судбъри, старши директор за Европа в Международния спасителен комитет.
Исторически контекст и последствия
В рамките на по-малко от 10 дни сирийските бунтовници прекратиха десетилетията на управление на фамилия Асад, която държеше властта в Сирия от преврат през 1970 г. Над 4.5 милиона сирийци са пристигнали в Европа след репресиите на Асад срещу протестите през 2011 г., които доведоха до дълга и кървава гражданска война с 600 000 жертви.
Германия заяви, че ще замрази молбите за убежище на над 47 000 сирийци, според Федералната служба за миграция и бежанци (BAMF). Сирия е водеща страна по произход на търсещите убежище в Германия тази година, отбелязват от службата.
Гърция също постави на пауза обработката на 9 000 молби за убежище от сирийци, като окончателно решение за бъдещето на тези молби ще бъде взето до петък, съобщи анонимен правителствен източник.
Белгия обяви, че над 3 000 молби за убежище от сирийци също са спрени временно.
Промени и предизвикателства
Още преди падането на режима на Асад, европейските държави съобщаваха за затруднения при настаняването на сирийски граждани. През 2015 г. над 1 милион сирийци пристигнаха в Европа в разгара на гражданската война. Оттогава милиони се заселиха на континента, което разтърси политическата обстановка в страни като Германия, Италия и Гърция.
През октомври някои страни от ЕС, водени от Италия, настояваха за нормализиране на отношенията със Сирия, за да улеснят депортирането на мигранти. Асад, който управляваше 25 години, преди да избяга в Москва, е обвиняван в изтезания и използване на химическо оръжие срещу собствения си народ.
С падането на режима на Асад Европа сега трябва да се справи с HTS, която е призната за терористична организация от много западни държави, включително САЩ и Великобритания.
„Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство е поставило на пауза решенията за молби за убежище от сирийци, докато оценява текущата ситуация,“ заяви говорител на ведомството.
Държавите от ЕС са изправени пред сложни предизвикателства в управлението на миграционните потоци след драматичните промени в Сирия. Политиките за връщане на бежанците и новите ограничения за молби за убежище пораждат дебати за правата на бежанците и дългосрочната стабилност в региона.
Четете още: Периодът на преход на властта в Сирия ще продължи 18 месеца