Как САЩ противодействат на групировката „Ислямска държава“ в разгара на хаоса в Сирия

Опозиционните фракции в Сирия минават под контрола на управляващите

Масивните въздушни удари на САЩ срещу бойци на „Ислямска държава“ (ИД) в Сирия бяха частично насочени като предупреждение към групировката и като стъпка за предотвратяване на възможността тя да се възползва от хаоса след свалянето на режима на президента Башар Асад.

САЩ и партньорите им искат да гарантират, че „Ислямска държава“, която все още присъства в Сирия, няма да запълни вакуума в управлението и отново да поеме контрол над обширни територии в страната, заяви в понеделник говорителката на Пентагона Сабрина Синг. В неделя САЩ атакуваха около 75 цели на ИД в сирийската пустиня.

Американско военно присъствие в Сирия

САЩ разполагат с около 900 войници и неоповестен брой контрактори в Сирия, главно в малки бази в северната и източната част на страната. Войници от специалните операции на САЩ също редовно влизат и излизат от страната, но обикновено в малки екипи, които не се включват в официалната бройка.

Бойци на „Ислямска държава“ завладяха големи части от Ирак и Сирия през 2014 г., обявявайки халифат. САЩ събраха коалиция от съюзници и успяха да победят ИД в Ирак през 2017 г., а в Сирия – през 2019 г., с помощта на Сирийските демократични сили (SDF).

Остатъците от групировката все още съществуват, включително около 10 000 бойци, задържани в съоръжения, управлявани от SDF, и десетки хиляди техни семейства, живеещи в бежански лагери.

Защо САЩ удрят цели на „Ислямска държава“?

През последното десетилетие САЩ рутинно са атакували лидери, лагери и оръжия на ИД, за да предотвратят обединението на групировката. Напоследък активността на бойците се увеличава, особено по време на конфликта между Израел и Хамас, както и в нападения от ИД и подкрепяни от Иран милиции.

В неделя САЩ проведоха една от най-големите си операции срещу ИД, използвайки бомбардировачи B-52, бойни самолети A-10 и F-15 за удари срещу най-малко 75 цели.

„Това определено изпраща послание“, заяви Сабрина Синг – говорител на Пентагона, коментирайки използването на такива мощни самолети.

Кой ще управлява Сирия?

След свалянето на Асад властта в Дамаск бе завзета от опозиционната група „Хайят Тахрир ал-Шам“ (HTS), която първоначално е била част от „Ал-Кайда“. Въпреки че HTS е обозначена като терористична организация, лидерът ѝ Ахмад ал-Шараа (известен като Абу Мохамед ал-Голани) твърди, че групата се е умерила и цели създаването на религиозно толерантна демократична република.

Официалните представители на САЩ обаче остават предпазливи и не поддържат официални канали за комуникация с HTS, но разчитат на съюзници в региона за предаване на послания.

Четете още: Мохамед ал Башир е назначен за временен премиер на Сирия

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че нулевия ДДС за хляба трябва да бъде върнат?

Подкаст