Пари за смет – как да забогатеем бързо, без да работим

пари

Помните ли легендарните “фараони” от 90-те години на миналия век – Иво Недялков, Майкъл Капустин и Миролюб Гаич? Нито един от тях вече не е в затвора, въпреки че те и “колегите” им успяха да измамят стотици хиляди българи. Тези „бизнесмени“, както и много други,  яхнаха вълната на прехода и станаха престъпно богати благодарение на човешката алчност и наивната вяра, че ако вложиш 5 лева ще получиш най-малко… 150 отгоре. Според т. нар. компетентни органи, жертвите на пирамидите през 90-те са най-малко 170 000 души, а парите, които те с лека ръка подариха на “фараоните” и техните задкулисни кукловоди, са… над 11 милиарда тогавашни лева. Или около 700 милиона долара.

На върха на схемаджийството е криптокралицата Ружа Игнатова, която спечели 4 млрд. долара, като измами „клиенти“ на три континента. Разузнаванията на няколко страни са по петите й, но никой няма представа къде се укрива, въпреки че упорито се твърди, че е в Южна Африка, която е рай за български престъпници с пари.

Най-кокошкарската, но и най-сигурна, е

схемата на ало-измамите, чиято най-честа мишена са възрастни хора,

но не само.

Въпреки че от години по всевъзможни канали се предупреждава, че не бива да се дават пари след телефонно обаждане със заплаха и да се проверява информацията, наивници продължават да хвърлят пари от балконите и да ги крият в найлонови торби в кофи за боклук. Полицията не може да бъде обвинена в бездействие, защото направи огромна кампания за информиране на обществото – има постоянна информация в пощенските клонове, където дават пенсиите, предупреждения чуваме и в отделните обекти на големите търговски вериги. Това се случва от години, но с ограничен резултат.

Един от най-пресните случаи е този от 10 декември, когато на жена  от село Орешак й се обадил по телефона непознат мъж, който се представил за лекар. Той успял да я заблуди, че

синът й е претърпял злополука, но за да му се направи операция, са необходими пари.

Без да се обади на сина си и да провери дали това е истина, жената събрала и сложила в плик 6000 лева, които оставила до близко разположен контейнер за отпадъци. Часове по-късно се усъмнила, че е измамена и сигнализирала в полицията.

Увереността на огромна част от населението, че хубавите неща се случват по втория начин и че някой все трябва да ни урежда, за да ни се случват нещата, продължава да дава резултат.

От другата страна е вярата, че

не се забогатява с труд, а с връзки с правилните хора.

Затова няма защо да се чудим защо е успяла най-новата схема, за която медиите тръбят в последните дни.

Британската компания BETL обещала баснословни печалби чрез отдаване на батерии за зареждане на телефон под наем. Засега информацията е, че около 30 000 българи са внесли пари в схемата.

Компанията е за публични зарядни станции. Регистрирана е във Великобритания и преди година е пробила на българския пазар без да е вписана в Търговския (ни) регистър. Налагането й е светкавично, защото зарибяването най-често върви по роднинска и приятелска линия, а пред такива бляскави перспективи минимална вноска от 100 долара… какво ли толкоз му плащаш?

Пострадалите разказват, че следващата вноска вече е вдигната на 500 долара, а след това 1200, 2700, 4700, 9000 долара. Последното ниво е било

27 000 долара, чрез които клиента се сдобива с машина за зареждане,

която се отдава под наем някъде в Китай. Печалбата на ден е била 102 долара, което – само по себе си – би трябвало да светне червената лампа веднага. Защото, ако си скочил в най-дълбокото и с една вноска от 27 000 долара си стъпил на върха, за колко време ще си ги избиеш и ще започнеш да печелиш? Ами… точно за 262 денонощия връщаш първоначалната инвестиция от 27 000 долара, след което започваш да диплиш пачка след пачка.

Вътрешното министерство призова гражданите, които са въвлечени в схемата, да подадат сигнали, а директорът на Националната агенция по приходите – Румен Спецов, коментира, че вече валят сигнали от физически лица, смятащи себе си за измамени от “зарядните фараони”.

Проучване на „Галъп“ от 2018 г. – пикът на лотарийното “търкане” – показа, че

над 3 млн. души редовно си купуват талони на Национална лотария,

а 5% от анкетираните твърдят, че редовно пускат тото, играят еврофутбол или залагат “на живо” в казина и игрални зали. Излишно е да казваме, че малцина от тях печелят дори инцидентно. Няма институция и телевизия, колкото и добра кампания за превенция да направи,  да спре стремежа на хората да забогатеят бързо без да работят. Може би затова тези пирамиди и схеми са толкова популярни и успешни у нас. Макар да е странно как разумен, зрял човек вярва, че някой ще му даде много пари за нищо, това продължава да си е факт.

Единственият полезен ход може би е засилване на финансовото образование в училище. Грамотността със сигурност ще сведе до минимум броя на наивниците, готови да заложат дори единственото семейно гнездо в името на светкавичното забогатяване. А когато “пациентите” паднат до нулата, фараоните и престъпните им схеми ще изчезнат от само себе

си.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст