Изпълнителният директор на “Топлофикация София” Петър Петров увери, че въпреки ежедневните аварии столичани няма да останат без парно и топла вода през зимата.
Петров, който е на изслушване в Столичния общински съвет, обаче съобщи, че до края на годината дружеството ще отчете загуби от 150 милиона лева, а натрупаните лихви затрудняват постигането на печалба. В допълнение, 207 милиона лева няма да бъдат признати като разходи на “Топлофикация София”. Най-големите задължения на дружеството са към Българския енергиен холдинг и “Булгаргаз”, като общата сума към края на ноември е 1 милиард 663 милиона лева. Шефт на “Петров столичната топлофикация обясни, че това въвлича дружеството в дългова спирала, която му пречи да излезе на печалба. В момента текат преговори с БЕХ и “Булгаргаз”, както и с Министерството на енергетиката. За отоплителния период липсват 160 милиона лева.
Кметът Васил Терзиев изрази загриженост, че няма адекватни действия за реформиране и оздравяване на дружеството. Той постави въпроси за бъдещето на “Топлофикация София”, като кога ще бъдат проведени конкурси за нови членове на Надзорния съвет и Съвета на директорите и дали ще се търсят международни мениджъри за подобряване на ситуацията. Той също така попита откъде ще дойдат необходимите 1 милиард евро за инвестиции. Изслушването на ръководството на дружеството в Столичния общински съвет продължава.
“Съгласен съм с кмета Васил Терзиев, че въпросът с мениджмънта е важен, но дори и да докара Илон Мъск като ръководител на „Топлофикация“, при тази регулаторна рамка се съмнявам, че ще има по-добър резултат”, каза преди изслушването общинският съветник от групата на ГЕРБ-СДС Прошко Прошков пред журналисти.
Общинският съветник призова медиите да разровят заглавията на новините си през минали години по същото време. “Ще видите заглавия „Декември София остава без топла вода“, „Топлофикация фалира“, „Софиянци остават на студено за Коледа“ и други подобни, посочи Прошков и допълни, че това е всяка година по това време. Извънредността на тази сесия по-скоро навявала на нещо друго, смята общинският съветник. “Какъв въпрос ще решат кметът и общинските съветници, които поискаха тази извънредна сесия. Неведнъж сме коментирали причините това дружество да е в постоянна дългова спирала и да не може да излезе от нея”, добави той.
Разликата между регулаторно определената цена на горивото, която ползват за формирането на цената си “Топлофикация София” в годините назад е била много по-ниска от тази, на която всъщност се продава газът в момента, обясни Прошков. Той припомни, че през 2021 и 2022 година разликата е била между 140-240 лева на мегават час в ущърб на “Топлофикация София”. Това е все едно държавата да те задължи да продаваш хляб на 1 лева, но да го купуваш за 7 лева, счита той.
С