Франкът загуби 0.6% от пазарната си оценка към еврото след като Националната банка на Швейцария (SNB) оряза основната си лихва с изненадващо високата порция от 50 базови пункта на редовното съвещание на паричния си комитет на 12 декември – мярка, целяща овладяване на ръста на швейцарската валута. Франкът отслабна до 0.9344 за едно евро след решението на централните банкери, което е най-ниската му котировка от 25 ноември насам, отдалечавайки го още повече от максималното ноемврийско равнище, достигано за последен път преди почти десет години.
Швейцарската парична единица е най-печелившата валута сред съперниците от Г-10 през тази година, след като финансовата и геополитическата несигурност излъска имиджа й на спасително убежище при кризи от всякакъв характер.
Лихвеното решение на швейцарските парични стратези свали базовата лихва на SNB до 0.5% – движение, предвидено от малък брой икономисти, болшинството от които очакваха понижение от само 25 базови пункта.
“Лихвените редукции продължават да са основният ни инструмент, ако се наложи по-нататъшно разхлабване на паричната политика”, обясни. на репортери в Берн председателят на институцията Мартин Шлегел. Той допълнил, че “същевременно остава готовността за интервенции на валутния пазар, ако е необходимо”.
Най-едрото лихвено понижение в сегашния лихвен цикъл граничи с демонстрация на сила на първото решение на паричния комитет на Националната банка на Швейцария под председателството на Шлегел. Основната му цел е да привлече вниманието на търговците, наливащи пари във франка заради традиционната му роля на сигурно убежище при кризи. А те напоследък изобщо не липсват: предстоящото влизане на Доналд Тръмп в Белия дом през януари 2025-а, продължаващата политическа несигурност в Париж и Берлин, войните в Близкия изток и Украйна. Тези обстоятелства предпоставят по-нататъшно пазарно напрежение, подгрявано от инвеститори, търсещи сигурност за активите си, което остава материален риск за швейцарските централни банкери.
Въпреки че лихвената редукция от 50 базови пункта подкопава привлекателността на валутата за спекулантите, тя изчерпва полезните муниции. Кредитните разходи вече са само на две крачки от по 25 базови пункта над нулевото равнище и достигането му ще остави на официалните представители на институцията само две опции за избор: пазарни интервенции за ограничаване на поскъпването на франка или отрицателни лихвени проценти, всяка от които си има цена.
На въпрос за наличностите в арсенала на паричната му политика, Шлегел е отговорил на репортерите, че “все още има останали муниции”. Той е подчертал също, че решението от 12 декември прави връщането към отрицателни лихвени проценти малко вероятно.
След като понижи кредитните разходи на всичките си четири официални съвещания от началото на 2024-а до едно от най-ниските в света лихвени равнища, основната лихва на SNB вече се е върнала на стойността си от септември 2022-а, когато приключи почти осемте години на отрицателна парична политика.
“Инфлационните рискове са в низходяща посока и икономиката нараства под възможностите си, а основният износ на Швейцария се бори със структурни и циклични проблеми”, коментира главният икономист на “Банк Сафра Саразен” в Цюрих – Карстен Юниус. Според него, Шлегел ясно е показал, че е готов да се бори с прекалено ниската инфлация, подобно на предшественика си.
Официални представители на швейцарските власти се опитват да спрат инфлацията да не падне под прага от целевия им диапазон 0-2 процента. През ноември франкът докосна най-високата стойност към еврото за последните почти десет години, понижавайки натиска на швейцарските потребителски цени благодарение на по-евтиния внос.
През идната година понижението на цените на електричеството и на наемите се очаква да тласнат още надолу инфлацията. На съвещанието си на 12 декември швейцарските парични стратези преоцениха за пореден път прогнозата си за ценовия ръст и вече очакват той да е 0.4% през 2025-а вместо предишните 0.6%, последван от 0.8% увеличение през 2026-а. Шлегел пък е успокоил, че в отделни месеци от идната година е възможна и отрицателна инфлация, но това ще е временно явление.