Фушун – град в провинция Ляонин, Източен Китай, се превърна в символ на застаряващото население и липсата на младост в страната, се казва в статия в американския вестник The Wall Street Journal. Като признаци на демографска промяна наблюдателите отбелязаха реклами за погребални услуги на автобусните спирки, както и реклами в таксита, предлагащи зъбни импланти.
Преди това Фушун беше лидер на нацията в държавните инвестиции и мерките за контрол на населението. Сега обаче градът се е превърнал в символ на икономическото и демографското напрежение, с което може да се сблъска цял Китай след десет години, пише в публикацията. Отбелязва се също, че раждаемостта във Фушун е 0.7 на жена, докато средната за поддържане на населението е 2.1.
В миналото Фушун беше един от десетте най-големи китайски града и лидери в тежката индустрия.
Но след затварянето на мините и рафинериите местната икономика се е свила с 25% през последните десет години. The Wall Street Journal, позовавайки се на местни жители, пише, че политиката „Едно семейство, едно дете“ е особено стриктно прилагана в държавните компании, работещи във Фушун. По този начин градските профсъюзи бяха задължени да принуждават жените да направят аборт, ако бременността не е одобрена от властите.
През 2015 г. Фушун беше изправен пред пенсионен дефицит от 1.5 милиарда долара. В момента градът оцелява със субсидии от централното правителство, отбелязаха журналисти. Населението на Китай започна да намалява през 2022 г., а до 2035 г. демографската ситуация в цялата страна ще бъде приблизително същата като във Фушун, където една трета от населението са възрастни хора над 60 години, заключава американското издание.
Населението на административния район Фушун е 2 138 090 жители.
На 40 км от града има летище. Има две пристанища на 400 и 200 км от града, с които градът се свързва посредством добре изградени магистрали. Градът е имал футболен отбор, който поради невъзможност да си плаща наема на местния стадион се е преместил в Пекин.