Страните членки на НАТО в Европа преговарят за увеличаване на разходите за отбрана от 2% на 3% от БВП. Това съобщава Financial Times, позовавайки се на източници.
Както пише изданието, тази стъпка, която предизвика съмнения в много страни, ще окаже силен натиск върху „вече напрегнатите национални бюджети“. Поверителните преговори, които започнаха по време на среща на външните министри на алианса миналата седмица и може да не доведат до пълно споразумение, включват краткосрочен ангажимент за постигане на 2.5% от БВП в разходите за отбрана и 3% до 2030 г., отбелязват източниците. Твърди се, че новите ангажименти ще бъдат официално договорени на срещата на върха на НАТО в Холандия през 2025 година.
В същото време един от висшите британски военни е коментирал пред Financial Times, че Обединеното кралство няма да може да изпълни изискването на НАТО от 2.5% от БВП на страната. Италианските власти на свой ред многократно са заявявали, че целта за разходи от 2% от БВП ще бъде постигната едва до 2028 година.
На 11 декември Bloomberg, позовавайки се на източници, съобщи, че НАТО може да повиши нов праг за военни разходи през 2025 г. от 2% на 3% от БВП, което се твърди, че е необходимо за постигане на нови цели за производство на оръжия от страните от алианса. Увеличаване на военните разходи на страните от блока изисква и новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп, който още на срещата на върха на НАТО в Брюксел през 2016 г., по време на първия си президентски мандат, обяви пред лидерите на ЕС, че смята за справедливо ниво на разходите от 4 процента.
Осем години преди началото на войната в Украйна – на среща на върха във Великобритания през 2014 г., НАТО реши рязко да увеличи разходите за отбрана и да ги доведе до 2% от БВП във всички страни от алианса за 10 години. Организацията не успя да се справи с тази задача – днес приблизително две трети от 32-те страни от алианса са надхвърлили границата от 2% БВП на страната.