Концесионерите на подземни богатства ще внесат еднократно в държавния бюджет 150 млн. лева вместо данък, обяви служебният министър на енергетиката Владимир Малинов. Това ще се случи само за 2025 година. Тази мярка е част от постигнатото балансирано решение, обсъдено с различни организации, повдигнали темата.
Малинов поясни, че през последните 48 часа екипът му е провел интензивни разговори с всички концесионери, които добиват подземни богатства на територията на страната, включително местни и чуждестранни компании. Целта на тези разговори е била да се постигне решение, което да е справедливо и да удовлетвори както приходната част на бюджета, така и интересите на инвеститорите и бъдещото развитие на сектора.
Министърът заяви, че не подкрепя въвеждането на данък върху подземните богатства, както беше предложено в проектобюджета за 2025 година. Според него, това би имало сериозно негативно въздействие върху инвестиционния климат в България.
В резултат на преговорите, проведени с експертите от Министерството на финансите и бранша, е било постигнато компромисното решение за вноската, която ще осигури необходимите приходи, без да се създават рискове за развитието на енергийния сектор.
Малинов припомни, че в рамките на няколко дни министерството е обявило, че продължават дейностите по проучване за добив на нефт и газ в Черно море от сериозните компании като “Шел” и ОМВ. “Също така считаме, че в периоди, в които българската енергетика среща сериозни затруднения налагането на допълнителни данъци от добива от въглища, който в момента крепи българския микс от електроенергия, е мярка, която ние не подкрепяме”, категоричен е той.
На въпрос как ще се определя точният размер на вноската, министърът отговори , че тя ще бъде изчислена спрямо очакваните приходи от концесионни възнаграждения за 2024 година. Целта е вноската да бъде с размер, който да съответства на тези приходи и да бъде достатъчна за попълване на приходната част на бюджета за 2025 година.