Хората може би не биха оцелели без неандерталците

Хората може би не биха оцелели без неандерталците

Далеч от триумфалния изход от Африка, съвременните хора са изчезвали многократно, преди да успеят да заселят света, разкриват нови проучвания.

Новите ДНК изследвания хвърлят светлина върху ролята на нашите братовчеди неандерталците в нашия успех.

Докато дълго време се смяташе, че тези ранни европейски хора са били успешно доминирани от нас след напускането на Африка, нови проучвания показват, че само хора, които са се смесвали с неандерталци, са успели да просперират. Другите линии са изчезнали.

Всъщност гените на неандерталците може да са били решаващи за нашия успех, защото са ни предпазили от нови болести, които преди това не сме срещали.

Изследването за първи път определя кратък период преди 48 000 години, когато Homo sapiens са се смесили с неандерталците след напускането на Африка. Това събитие е последвано от разширяването им по света.

Преди този период Homo sapiens също са преминавали извън Африка, но новите проучвания показват, че тези популации не са оцелели.

Професор Йоханес Краузе от Института за еволюционна биология „Макс Планк“ в Германия споделя пред BBC, че историята на съвременния човек трябва да бъде пренаписана.

„Виждаме модерния човек като голяма история на успеха – излизане от Африка преди 60 000 години и разширяване във всички екосистеми, за да станем най-успешния бозайник на планетата“, казва той. „Но в началото не беше така – изчезвахме многократно.“

Нов поглед към еволюцията

Дълго време разгадаването на начина, по който единственият оцелял вид хора е еволюирал, се основаваше на формирането на фосилизирани останки на нашите предци. Учените наблюдаваха как тяхната анатомия се е променяла с времето.

Древните останки обаче са оскъдни и често увредени. Способността да се извлича и чете генетичният код от кости на хиляди години обаче разкрива мистериозното ни минало.

ДНК-то във фосилите разказва историята на индивидите – как са свързани помежду си и какви са били техните миграционни модели.

42004840 b7f5 11ef a2ca e99d0c9a24e3
Череп на неандерталец

Дори след успешното смесване с неандерталците, популацията на Европа не е била без препятствия.

Тези първи съвременни хора, които са се смесвали с неандерталци, и са живели редом с тях, са изчезнали напълно в Европа преди около 40 000 години. Но техните потомци вече са се разпространили по света. Именно тези ранни „първопроходци“ впоследствие се завръщат в Европа и я населяват.

Защо неандерталците изчезват?

Проучването предлага нова перспектива за изчезването на неандерталците скоро след пристигането на съвременните хора от Африка.

Никой не знае точно защо това се случва, но новите доказателства изключват теориите, че сме ги изтребили чрез лов или сме ги превъзхождали физически и интелектуално.

Според проф. Краузе причината вероятно е в околната среда.

„И хората, и неандерталците изчезват в Европа по това време“, казва той. „Ако ние като успешен вид сме изчезвали в региона, не е изненада, че неандерталците с по-малка популация също са изчезнали.“

Климатът е бил изключително нестабилен. Според проф. Крис Стрингър от Лондонския музей на природната история, температурите са варирали от топли като днешните до мразовити, понякога в рамките на един човешки живот.

„Изследването показва, че към края на времето си на планетата неандерталците са били много малобройни, с по-ниско генетично разнообразие от съвременните хора, и не е било нужно много, за да ги доведе до изчезване.“

Ролята на неандерталските гени

Отделно проучване, публикувано в Science, показва, че съвременните хора са запазили ключови генетични черти от неандерталците, които може да са ни дали еволюционно предимство.

Една от тях е свързана с имунната система. Когато хората напускат Африка, те са били изключително уязвими към нови болести. Смесването с неандерталците е дало на техните потомци защита.

„Може би получаването на неандерталска ДНК е било част от нашия успех, защото ни е дало по-добра адаптивност извън Африка“, казва проф. Стрингър. „Еволюирали сме в Африка, докато неандерталците са еволюирали извън Африка.“

„Чрез смесването с неандерталците сме получили бърза корекция на имунните си системи.“

Четете още: Брадавичеста свиня на най-старата пещерна рисунка в света

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст