Обменният курс на иранския риал падна с 2% спрямо щатския долар, достигайки ново историческо дъно: 756 хиляди риала за 1 долар. Иранската валута започна активно да поевтинява още през ноември, след победата на Доналд Тръмп на изборите в САЩ, който обещава да окаже „максимален натиск“ върху Иран.
И миналия петък The Wall Street Journal, позовавайки се на източници, съобщи, че съветниците на Тръмп са му предложили план за сдържане на Иран, включващ удари по неговите ядрени съоръжения от израелските военновъздушни сили. Като част от този план Съединените щати трябва да предадат на Израел „модерни оръжия“, които могат да извадят от строя иранските ядрени съоръжения.
Освен това в края на ноември Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) на ООН прие резолюция, призоваваща Иран да установи диалог с нея по ядрената програма на страната. В противен случай срещу Иран може да бъдат приложени нови международни санкции.
Подобна реторика по отношение на Иран значително увеличи нервността на инвеститорите на валутния пазар, което доведе до рекордно обезценяване на иранската валута. Според Reuters, гражданите на страната също оказват натиск върху обменния курс на риала – те купуват долари и други чуждестранни валути, както и злато и криптовалута, за да защитят средствата си от инфлацията, която тази година в Иран надхвърли 30 процента.
Иранският риал е официалната валута в Иран от 1932 година. Нейният международен валутен код е IRR.
До паричната реформа през 1932 г. валутата на Иран се е наричала туман (1 туман = 10 крана, 1 кран = 1000 динара). Названието „туман“ (или томан) се използва като неофициална бройна единица за означаване на сума от 10 реала. Туманът е толкова вкоренен в иранската култура, че дори повечето онлайн магазини използват туман вместо риал за ценообразуване на своите продукти онлайн. Понастоящем повечето цени се посочват също в тумани.
Банкнотите в обращение са с номинал от 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000 и 50 000 риала. А монетите са от 50, 100, 250, 500 и 1000 риала.