“INSAIT издигна България на световно ниво в областта на изкуствения интелект.” Това обяви зам.-министърът на иновациите и растежа Красимир Якимов по време на Четвъртата международна среща на върха по стратегически комуникации Stratcom Summit 24 в Истанбул, имайки предвид Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT).
Заместник-министърът поясни, че с INSAIT България значително подобрява статуса си на силен играч в науката и иновациите и дава възможност студентите да развиват своите умения в областта на високотехнологичните иновации.
Якимов добави и че базираният в “София тех парк” суперкомпютър Discoverer в момента е в процес на надграждане с нови системи, които ще му позволят да отговори на нарастващите нужди на бизнеса и на академичните среди за изпълнение на задачи в областта на изкуствения интелект.
Якимов уточни, че Министерството на иновациите и растежа (МИР) подкрепя активно дигиталната трансформация на българския бизнес и внедряването на съвременни технологии и изкуствен интелект в предприятията чрез различни финансови инструменти и мерки.
Причината – от МИР разчитат, че използването на изкуствен интелект ще повиши ефективността на разходите и е от решаващо значение за конкурентоспособността на фирмите.
Четвъртата международна среща на върха в Истанбул протича под надслов „Изкуствен интелект в комуникациите: тенденции, опасности и трансформации“. Тя е организирана от президентството на Турция и беше открита от вицепрезидента на Турция Джевдет Йълмаз. В нея участваха министри, заместник-министри, представители на индустрията и академичните среди, както и професионалисти в областта на комуникациите от над 30 държави. Сред основните теми на форума бяха изкуственият интелект, информационната сигурност, цифровизацията, киберсигурността.
По време на форума Якимов обяви, че МИР управлява финансов ресурс от 5 млрд. лв., които ще бъдат разпределени между бизнеса и академичните среди за разработване и внедряване на иновации, за технологичен трансфер и повишаване на конкурентоспособността.
По отношение на инструментите за дигитализация заместник-министърът посочи, че и Фондът на фондовете подкрепя проекти от различни приоритетни области като цифровизацията, като сега разработва нови фондове за рисков капитал по програмата за конкурентоспособност и иновации в предприятията. Целта е да бъде изграден административен капацитет в съответствие с новия Акт на ЕС за ИИ и промените в Закона за киберсигурността.
Якимов се похвали, че ОИСР е дала положителна оценка на България за добре свършената работа, в резултат на която е затворена глава „Цифрова политика“ от преговорния процес за присъединяването ни към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
На въпрос за предизвикателствата пред страната ни Якимов посочи задържането на IT и AI таланти. Той добави и че масовото използване на изкуствен интелект ще създаде необходимост от нови умения и професии.
Той добави, че са приети два документа – Концепция за развитието на изкуствения интелект в България до 2030 г. и Стратегия за интелигентна специализация. С тях се правят стъпки в посока за развитие на научните постижения и изграждане на капацитет за иновации.