Депутатите няма да си правят тестове за алкохол и наркотици преди всяка пленарна сесия

Осем министри ще участват в редовния парламентарен контрол

Въпреки одобрението на временната парламентарна комисия за правилника на Народното събрание, пленарната зала не прие предложението на Павела Митова и Александър Рашев от „Има такъв народ“ депутатите да преминават задължителни кръвни тестове за алкохол и наркотици в началото на всяка пленарна сесия. Това трябваше да става по разпореждане на председателя на парламента или по искане на една трета от народните представители, ако има съмнения за употреба. „За“ гласуваха 61 депутати, 62 бяха против, а 86 се въздържаха.

Против предложението бяха осем депутати от ГЕРБ-СДС, 21 – от “Продължаваме промяната-Демократична България“, групата на “ДПС-Ново начало“ и петима от “БСП-Обединена левица“. Въздържаха се 53-ма от ГЕРБ-СДС, 13 от ПП-ДБ, четирима от левицата и групата на “Демокрация, права и свободи“ – ДПС.

Тошко Йорданов от ИТН разкритикува противниците на идеята, заявявайки, че е недопустимо депутатите да могат да идват на работа в нетрезво състояние, без санкции.

Премахнати бяха и предвидените наказания за отказ от тест или положителен резултат.

В правилника обаче беше записано, че народен представител, който умишлено уврежда материалната база на парламента, може да бъде отстранен за до три заседания. Също така се уточнява, че всеки депутат е длъжен да участва в работата на парламентарните органи.

Още няколко предложения бяха отхвърлени. Сред тях бе предложението на Петър Петров от „Възраждане“ да се забрани обсъждането на изчетени декларации и да се налагат наказания при нарушения. Не беше одобрено и предложението на Павела Митова от ИТН да се ограничи правото на депутати да говорят от място, различно от трибуната.

Народното събрание гласува законопроектите да се разглеждат от комисии не по-рано от 72 часа след получаването им, освен при изключения. Беше въведено и изискването за оценка за пропорционалност на законопроектите, внасяни от народните представители, съгласно директива на Европейския парламент и на Съвета ЕС.

След дебати не бе прието предложението на ПП-ДБ неправителствени организации да предлагат членове на регулаторни органи.

Правилникът на Народното събрание беше окончателно приет след седемчасово заседание.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст