Конституционният съд ще разгледа трите искания срещу оспорените конституционни промени – ограниченият списък за назначаване на служебен премиер, действащият и при служебно правителство парламент, както и допустимостта на двойно гражданство на депутатите. Определението за допускане на исканията за разглеждане по същество е прието с 8 гласа, а докладчикът по делото Борислав Белазелков, Десислава Атанасова и Галина Тонева са го подписали с особено мнение.
През юли КС не можа да реши казуса за т. нар. „домова книга“ с резултат при гласуването 6:6, но след това съставът му бе обновен с четирима души. Президентът Румен Радев оспори повторно всички спорни текстове, ИТН и „Възраждане“ – само тези за домова книга, а БСП – и за двойното гражданство на депутатите.
Мнозинството в КС мотивира повторното допускане с аргумента, че решенията на съда приети с необходимите поне 7 гласа, са източник на правото, при това надзаконов. И че ако не е постигнато конституционно установеното мнозинство за постановяване на решение, актът на съда не е източник на правото, защото няма правен ефект върху оспорените законови разпоредби. При непостигане на конституционно установеното мнозинство решение по съществото на спора не може да бъде постановено и следователно не е налице пречка за разглеждане на повторно искане със същия предмет.
Тримата на особено мнение се обявяват обаче срещу възможността за преразглеждане на спора, тъй като липсва изрична конституционна разпоредба в тази насока. Както и че даването на възможност за разглеждане по последващо искане означава да се позволи преразглеждане при създаването на нова конюнктура, което поражда правна нестабилност и неравно третиране на адресатите на оспорвания акт. Нещо повече – така би се придла равна тежест на субекта, оспорващ акта, с тази на органа, който го е постановил.
Като заинтересувани институции по делото са конституирани Народното събрание, президентът, Министерския съвет, министърът на правосъдието, двете върховни съдилища и главният прокурор. Поискани са становището на правни сдружения и са отправени покани за мнения към 22-ма юристи.