НЗОК да отговори как предвижда да изплати 146 млн. лева надлимитна дейност на болниците, призова Кондева

НЗОК да отговори как предвижда да изплати 146 млн. лева надлимитна дейност на болниците, призова Кондева

Националната здравноосигурителна каса трябва да отговори на Министерството на здравеопазването как, освен с контрол и от резерва на Касата, предвижда да изплати 146 млн. лева надлимитна дейност на болниците. Това призова служебният здравен министър Галя Кондева по време на изслушването ѝ в парламента във връзка с дефицита в бюджета на НЗОК за 2024 година, предаде БТА. “Трябва да го вземете предвид и да намерите механизъм, по който да се предвидят тези средства, защото ще влезем в порочен кръг и може да се окажем в ситуацията отпреди пет години”, обърна се министърът към депутатите.

Общата сума за надлимитна дейност, отчетена от болниците, е близо 170 млн. лева, като от тях 27 млн. лева са платени от Касата през октомври и към днешна дата 146 млн. лева стоят като заявени към НЗОК за заплащане, посочи още Кондева.

С разпоредба на текст от Закона за здравното осигуряване законодателят е забранил на НЗОК да заплаща за оказана от болниците медицинска и дентална помощ в нарушение на посочените в техните договори обеми и стойности. През април Конституционният съд обяви за противоречащ на основния закон текста от Закона за здравното осигуряване, касаещ надлимитната дейност на болниците.

В проекта за бюджет на Касата няма стратегически заложени промени и не са отразени реформи, но съществуват механизмите на договорния процес, поясни министърът. В среща между представители на Министерството на здравеопазването и на Българския лекарски съюз от здравното ведомство е представена визията за промени и стратегия, основана на изпълнението на заложеното в Националната здравна стратегия – “да се даде рамо чрез предоговаряне на дейностите, извършвани в областта на майчиното и детско здравеопазване“, да се направи опит от страна на БЛС и НЗОК по време на преговорите да се изведат още дейности от болничната в извънболничната помощ, отбеляза Кондева. Тя очаква след приемане на бюджета на НЗОК за следващата година да започнат същинските преговори между БЛС и НЗОК за дейности, клинични пътеки, цени, брой хоспитализации.

“В Министерството на здравеопазването работят и върху наредби, свързани със Закона за здравето. Възникват нови дейности, навлизат иновации, така че трябва да има баланс в средствата, каза още тя и добави, че ще има нужда от консенсус и компромиси, за да се направи малка стъпка за промяна в броя на хоспитализациите и осигуряване на баланс във финансовите параметри”, подчерта министърът.

Проектът за бюджет на НЗОК за 2025 година е балансиран, отчете Кондева и припомни, че средното увеличение е 16,4% за всички дейности.

Парламентът трябваше изслуша служебния здравен министър и за прието от Министерския съвет постановление, с което са отпуснати допълнителни средства за земеделските стопани чрез пренасочване на два милиона лева от икономии на разходи за дейности по асистирана репродукция.

Предвиждаше се депутатите да изслушат по темата също служебния премиер Димитър Главчев и служебния вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова. Но и Главчев, и Петкова са в чужбина.

Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов коментира, че отсъствието обезсмисля изслушването, защото няма да изслушат тези, които са взели решението. “България се намира в страховита демографска катастрофа”, каза той и добави, че вместо да се поощряват всякакви процедури за двойки с репродуктивни проблеми, се прави всичко възможно да се затруднява този процес. По думите му незнайно защо Министерският съвет взима решение да „ореже“ финансирането на фонд „Инвитро“, което е престъпление. Според лидера на “Възраждане” всички процедури инвитро трябва да станат безплатни и да бъдат облекчени.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че нулевия ДДС за хляба трябва да бъде върнат?

Подкаст