Висшият съдебен съвет (ВСС) прекрати за втори път процедурата за избор на председател на Върховния административен съд (ВАС). Днес беше четвъртото и последно заседание на Пленума на ВСС при инициирания повторен опит да бъде избран ръководител на институцията. Кандидатури не бяха издигнати и така се стигна до прекратяване на процедурата.
При първия опит процедурата също бе провалена, защото за цели четири поредни седмици кадровиците на Темида не успяха да открият и да номинират нито един свой колега, достоен да наследи Георги Чолаков на сакралния пост.
В момента начело на ВАС е досегашният му председател, който
плавно и безболезнено премина от качеството на титуляр
в състоянието на изпълняващ функциите, смятано от датата на изтичане на мандата му – 22 ноември, до избирането и назначаването на нов административен ръководител.
Георги Чолаков стана и. ф. председател на ВАС с подкрепата на осем от членовете на Съдийската колегия срещу два гласа “Против”. По време на леко “изнасиления” дебат, стана ясно, че около 90% от магистратите във Върховния административен съд са дали съгласие Чолаков да продължи да ги управлява до приключване на процедурата по избор. Много интересно, след като в Закона за съдебната власт (ЗСВ) нищо не пише по въпроса кой и защо има право да иска съгласието на съдиите във ВАС за неща, извън тяхната компетентност,
откъде се взе това свидетелство в подкрепа на статуквото “Чолаков”?
Преди заседанието председателят на Сдружение “БОЕЦ” Георги Георгиев връчи на неколцина от членовете на ВСС сигнал, в който се твърди, че са извършени престъпления от и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов. По-късно стана ясно, че въпросният сигнал ще бъде разгледан от Етичната комисия на Прокурорската колегия, след което ще бъде препратен на разследващия специален прокурор Даниела Талева.
В края на заседанието сигналът на БОЕЦ отново бе поставен на “дневен ред” по предложение на съдия Атанаска Дишева.
Прокурор Йордан Стоев цитира интервю на специалния прокурор Даниела Талева, в което тя обяснява, че става дума за трудово-правни отношения на близки на Сарафов.
Накрая, като във
вица за стражарите и апашите, дойде горския и изгони всички да се прибират.
В случая председателят на Върховния касационен съд Галина Захарова предложи данните от този сигнал да бъдат изпратени на ръководителя на Наказателната колегия на съда, каквато е процедурата. Нямайки къде повече да ходи, личният състав на Пленума на ВСС възприе това предложение за единствено правилно и то бе прието.