Руската централна банка (https://www.cbr.ru/“Банк России“) реши на 20 декември да запази без промяна – 21%, базовата си лихва, противно на прогнозите на анализаторите и въпреки ръста на инфлацията. Шестима от анкетираните от агенция “Блумбърг” икономисти очакваха повишение с 2%, двама – с 3%, и единствано други двама предвидиха запазване на досегашната стойност. Ръстът на увеличение на цените продължава да надхвърля повече от два пъти целевите 4% годишно на централните банкери.
“Банк России” ще оцени необходимостта от увеличение на лихвения процент на следващото си редовно заседание, като вземе предвид кредитната инфлационна динамика”, посочва институцията в официалното си изявление. В него се казва още, че “монетарните условия са се напрегнали по-значително от очакванията на октомврийското съвещание и решение за базовата лихва , …. което е резултат от влиянието на фактори, независещи от паричната политика”.
Руските централни банкери подчертават също, че “предвид значителното повишаване на лихвените проценти за длъжниците и охлаждането на кредитната активност, постигнатото затягане на паричните условия създават необходимите предпоставки за възобновяване на процеса по охлаждане на инфлацията и връщането й към целевото равнище, въпреки по-високия ръст на цените и интензивното вътрешно потребление”. Въпреки това, балансът на инфлационните рискове в средносрочен план е във възходяща посока.
Руските борсови индекси поскъпнаха след лихвената новина, а рублата не реагира на нея.
Шефката на “Банк России” Елвира Набюлина беше бомбардирана през последните месеци от критики от официални представители на властта и руски олигарси, че политиката й задушава бизнеса.
Годишната инфлация в Русия се ускори отново през ноември до 8.9% след 8.5% през октомври, въпреки октомврийското лихвено повишение до 21 процента. Инфлационните прогнози за декември пък достигнаха 13.9% – най-високото равнище от година насам.
“Банк России” започна годината с прогнози за разхлабване на паричната политика през второто полугодие. Вместо това обаче тя повиши рязко над 16% базовата си лихва от юли след като надеждите за забавяне на ценовия растеж не се оправдаха на практика. Руските централни банкери очакват инфлацията да се върне до целевото си ниво през 2026 година.
Огромните бюджетни разходи за войната в Украйна и за социалните програми прегряват руската икономика, а острият недостиг на работна ръка предизвиква ожесточена конкуренция за работници, което качва заплатите. Производството пък не успява да нарасне достатъчно бързо, за да задоволи увеличеното потребление.
Планът на “Банк России” да охлади търсенето като оскъпи кредитите засега работи по-скоро като спирачка на икономическия растеж, а не на препускащите цени. Годишният ценови ръст към 16 декември е достигнал 9.52%, а инфлацията при хранителните стоки е 10.93%, показват седмичните данни, публикувани от Министерството на икономиката. Зеленчуците пък са поскъпнали с 24% спрямо същия период на 2023 година.
Решението на Руската централна банка от 20 декември дава глътка въздух на бизнеса и на кредиторите, които се оплакват, че изключително високите кредитни лихви могат да предизвикат фалити и замразяване на икономикономическия възход.
Президентът на Русия Владимир Путин пък очевидно приема тези опасения и на годишната си телевизионна пресконференция на 19 декември посъветва “Банк России” да приеме “балансирано” решение и да вземе предвид сегашните “нужди”.
Следващото съвещание на централната банка за определяне на паричната политика ще е на 14 февруари 2025 година.