Министерството на земеделието и храните е предприело действия с цел в държавния бюджет за 2025 г. да бъдат включени средства за извършване на ремонтно-възстановителните работи по язовир “Огоста”.
Става въпрос за 11 946 500 лева. Те са заложени на база заявка от страна на Държавната консолидационна компания, която е изчислила, че толкова пари ще й трябват за крайно неотложните работи по съоръжението. “Сметката” е предоставена, след като е бил направен разчет и от Експертния технико-икономически съвет.
Това обяви служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов по време на парламентарния контрол, провел се днес (20 декемри) в отговор на въпрос на депутата от “Възраждане” – Петър Петров.
Народният представител, излъчен от област Монтана, искаше да знае дали сумата от 11 946 500 лева, която е записана в проектобюджета за 2025 г. в частта “Списък с резервни стратегически инвестиционни проекти с национално финансиране за периода 2025 – 2028 г.” и се отнася до ремонтно-възстановителни работи на язовир “Огоста”, е наистина достатъчна за отстраняване на проблемите му.
В отговора си министър Тахов започна с кратка предистория. Язовир “Огоста” е включен в списъка на значимите язовири в приложение № 1 към чл. 13, ал.1 от Закона за водите. Той е предоставен за управление на Министерството на земеделието и храните в съответствие с член 141, ал. 1 от Закона за водите и е класифициран като първа – висока степен на потенциална опасност.
За да реши проблема с опасността, и в изпълнение на предписание от извършени проверки на контролни органи, още преди шест години – през 2018 г. – Министерството на земеделието и храните възлага изготвянето на три работни проекта на Държавната консолидационна компания -ДКК – ЕАД.
Първият се отнася до ремонтно-възстановителни работи на каменната облицовка на мокрия откос на стената на язовир “Огоста”. Вторият – до ремонт на повредените участъци от облицовката на отводняващия канал след основния изпускател на язовира. Третият – изработване на проект за изпълнение на технически решения за затапващо устройство на аварирал контролен пиезометър (приспособление за измерване на хидростатичното налягане) в инжекционната галерия на стената на язовир “Огоста”.
С приемопредавателен протокол от 16 септември 2019 г. Министерството на земеделието и храните предава на ДКК ЕАД и цялата налична проектна документация за възлагане на необходимите ремонтно-възстановителни дейности по язовир “Огоста”, включително и действащото разрешение за строеж № 40 от 24 април 2019 година.
Година по-късно – с договор № РД – 5019 от 18 юни 2020 г. Министерството на земеделието и храните прехвърля на ДКК АД и авторските права върху всички елементи, създадени във връзка с изпълнението на договор № 5196 от 13 юли 2018 г., който е с предмет “Изготвяне на проект за ремонтно-възстановителни работи на каменната облицовка на мокрия откос на стената от язовир “Огоста” и на повредените участъци на облицовката от отводняващия канал след основния изпускател”.
Министърът цитира и договор №51136 от 19 септември 2018 г. – с предмет “Извършване на проучвателни работи, изготвяне и изпълнение на технически решения за затапващо устройство на аварирал контролен пиезометър в инжекционната галерия на стената на язовир “Огоста”.
Във връзка със сключените договори министър Тахов подчерта, че води непрекъсната кореспонденция с отговорните институции за необходимостта от предприемане на спешни действия от страна на ДКК ЕАД.
Той даде и конкретен пример – през октомври провел среща със заинтересованите страни. На нея присъствал и министърът на икономиката и индустрията Петко Николов, който е принципал на Държавната консолидационна компания. Двамата обсъдили крайната необходимост от стартиране на ремонтни дейности на язовира и възложили на двете администрации да уточнят и координират дейностите по извършването на ремонта.
Резултатът? От ДКК посочили, че им трябват средства. И тъй като към онзи момент от Министерството на земеделието и храните не разполагали с искания финансов ресурс, парите са заложени за 2025 година.
След като чу отговора на министър Тахов, депутатът от “Възраждане” обобщи накратко изнесената информация: От 2019 г. ДКК се бави и не извършва ремонта.
Петров изрази надежда, че необходимите суми за ремонта, заложени в бюджета за 2025 г., ще бъдат гласувани. След това обърна внимание на министъра на нов проблем, който досега не е взиман предвид.
Става въпрос за карстовите извори, които подриват основата на язовирната стена. По думите на Петров язовир “Огоста” бил единственият, построен върху карстови извори и то – без да е изградена необходимата инжекционна бетонова завеса.
Петров продължи с набелязването на допълнителните проблеми – по думите му и хидравличното масло на основния изпускател на язовира никога не било сменяно.
Ето защо той още през 2023 г. пуснал сигнал до Софийската градска прокуратура. Причината – отговорност за сменянето на маслото носели от “Напоителни системи”. Петър Петров обясни, че несмененото масло се е превърнало в проблем – сега никой не смее да изпуска вода от язовира през неговия основен изпускател и го прави през ВиК -станцията. Депутатът призна, че от “Напоителни системи” го уверили, че маслото е сменено – били докарали варели, но той самият досега не е получил официално потвърждение.