Националната конференция на ДПС, свикана от Делян Пеевски, го е избрала за председател на партията, съобщиха от партийния пресцентър. Във форума са участвали 544 делегати, които са гласували единодушно за него. Подчертаваме, че на предишната конференция през февруари т.г. – преди разцеплението в ДПС, участваха 910 делегати.
По време на форума е бил приет нов партиен устав, в който е заличен постът “почетен председател”, който досега се заемаше от Ахмед Доган. Конференцията на Пеевски е учредила нова младежка организация на партията и е избрала нов състав на Централното оперативно бюро, което пряко ръководи партийните дела. Отменени са и стари решения на органи на ДПС – вероятно приетите от хората на Ахмед Доган.
В изявление пред поддръжниците си Пеевски се е обявил за водач на всички етноси в страната. “Това е една огромна отговорност за всички нас и най-вече за мен, когото вие сами избрахте за ваш лидер. Лидер на българи, турци, роми, помаци, миллет, власи. Аз поех мисията никога да не бъдете втора класа и ви го обещавам. Никога няма да бъдете втора класа, никога няма да могат да ви вкарат в ъгъла и те всички го разбират”, зарекъл се е той, цитиран от пресцентъра.
Фракцията около Ахмед Доган определи конференцията като “нелегитимна”
Водачът на фракцията около Ахмед Доган Джевдет Чакъров обяви, че конференцията е нелегитимна и представлява опит за узурпиране на партията. “Няма как да бъде прието от нас като легитимно днешното събиране. Основание за това ни дава обстоятелството, че изключени – ръководство, председател, членове на ръководството, от истинското ДПС изключват почетния председател и ръководството, членове и симпатизанти на истинското, автентичното ДПС. И същите тези изключени организират и днешното събиране. То е пореден опит, сериозна стъпка в опит на узурпиране на партията. Изключени от автентичното ДПС председател и ръководство изключват почетния председател д-р Ахмед Доган”, коментира Чакъров и предупреди, че фракцията около Доган ще оспорва легитимността на конференцията в съда.
“Виждаме отношението на посланиците на страните членки на ЕС и НАТО спрямо тези, които поддържат евроатлантическия лозунг. Вие да видяхте днес такива представители там? Доколкото знам няма такива. Освен това отношението на нашите международни партньори в лицето на АЛДЕ, “Обнови Европа”, Либералния интернационал, LIBSEEN – няма никакъв представител. Това е отношение и оценка към въпросния политически субект”, посочи Чакъров.
Малко по-рано днес от LIBSEEN изпратиха съобщение до българските медии, че изключват ДПС заради съмнения в Делян Пеевски, но ще продължат да подкрепят Чакъров.
“Еманация на политически бандитизъм”
В декларация, разпространена на историческата дата 22 декември, ръководството на Движението за права и свободи на Ахмед Доган категорично осъди опитите на Делян Пеевски и неговия кръг за “подмяна” на ценностите и идентичността на партията. Според тях организираната “национална конфренция” е нелегитимен опит за узурпиране на 35-годишната история на движението и е оскърбление към всички, посветили се на борбата за права, свободи и демокрация.
В декларацията се подчертава, че премахването на фигурата на почетния председател Ахмед Доган от устава на ДПС представлява заличаване на неговия исторически принос и каузата на движението.
Декларацията подчертава международната изолация на Делян Пеевски, като се отбелязва отказът на западни партньори, включително ALDE, RENEW и LIBSEEN, да подкрепят действията му, както и санкциите от САЩ и Великобритания по закона “Магнитски”. Ръководството на ДПС на Доган призовава членовете и симпатизантите на партията да останат верни на каузата, принципите и историческия дух на движението, като се противопоставят на корупцията и задкулисието, които застрашават демократичните устои на държавата.
“Властовият паразит”
Евродепутатът от ДПС Илхан Кючюк, който е един от най-приближените на Ахмед Доган, публикува по-рано днес дълго изявление по повод организирания от Пеевски конгрес. Кючюк първо разказва, че на 22 декември 1989 г. Доган е освободен от затвора и отива на учредяването на Комитета за национално помирение.
“Ахмед Доган присъства на заседанието на Комитета за национално помирение, за да обозначи със себе си и с мълчанието си кухата емблема на този Комитет, първо, и да го разобличи като плакатна изява на новата форма на гузна съвест и опит за покриването с мимикрията на притворство, и фалш спрямо другия, с когото сме един народ, на сатанинското преименуване на етническите турци. Знакът на Ахмед Доган е кодов за демокрацията в България! Човекът Ахмед Доган и до днес е господар на мълчанието за тези рани и тази болка“, пише Кючюк за своя лидер.
Евродепутатът родължава, като го обвързва с бившия премиер Иван Костов, който навремето беше обявил Доган за “проклятието на България”: “Потопил в тайнството на философското си мълчание, споената с тежка болка солидарност на другите като име и вяра, окрилен от силата на тази споделена съкровеност на човешкия капитал, Ахмед Доган инвестира политическия ресурс на ДПС в европейската модернизация на България по време на мандата на Костов например, с подкрепата за коридора на НАТО за Косово и пак с този стратегически демократически властови ресурс на ДПС, прогнозира и реализира членството на България в НАТО и ЕС. Забележете инвестиции на лидираната от създателя си – иначе философски мълчалив и именно затова стратегически европейски прозорлив политик Ахмед Доган, ДПС в “създаването на една консолидирана демокрация в страната“, както се изразява Иван Костов в интервюто си за DW“, пише Кючюк.
След това дава неласкава оценка на Делян Пеевски: “Днес, 35 години по-късно, на същата дата, властовият паразит Пеевски посяга не само на партията ДПС, но посяга на гражданското общество, като похищава темелите на партията – унищожава болезнено солидарността на една човешка съкровеност. Пеевски разделя и отвлича и заставя силом партийни членове, активисти и структури – през самоволие, с административни и властови хватки, но не норми. Болезнена ирония и престъпно арогантна амбиция – “Ново начало”. След ДПС, през ДПС, върху ДПС, за сметка на ДПС, вместо ДПС”, подчертвата приближеният до Ахмед Доган.
Накрая се връща към Доган, за когото казва, че неговият “политически капитал може да се сведе до символното No pasarán или On ne passe pas! – “Няма да преминат!”.