Цените на европейските контракти за природен газ TTF се повишиха за трети пореден ден на 23 декември в очакване на края на транзита на руско синьо гориво за Централна Европа през Украйна след изтичането на договора между двете воюващи страни на 31 декември. Към 14.40 ч българско време на 23 декември базовите едномесечни газови фючърси за доставка през януари се търгуваха на нидерландската платформа TTF за 45.270 евро за мегаватчас – 2.67% дневен ръст след 7% скок през миналата седмица.
Природният газ от Русия остава най-приемливата като цена опция за ред страни от Централна Европа. Киев обаче заяви категорично през миналата седмица, че няма да поднови транзитния договор с Москва, нито ще се съгласи на алтернативи, включващи преноса и на руско гориво. В традиционната си годишна пресконференция на 19 декември пък руският президент Владимир Путин също изключи вероятността за ново споразумение с Украйна.
Положението с доставките на руски газ за Европа след изтичането на срока на тназитната сделка с Киев е “сложна” и “изисква повишено внимание”, съобщи на 23 декември “Интерфакс”, цитирайки говорителя на Кремъл Дмитри Песков.
В необичайно за европейски лидер посещение в Москва на 22 декември премиерът на Словакия Роберт Фицо обсъди с Путин наближаващия край на договора за транзит на руско синьо гориво. Фицо каза, че руският президент е потвърдил, че Русия е готова да продължи да снабдява с газ Стария континент през Украйна, но това “ще е на практика невъзможно” след 1 януари 2025-а предвид позицията на Киев.
Украинският президент Володимир Зеленски посочи през миналата седмица, че страната му няма да пренася добито на руска земя синьо гориво през страната си, ако не получи уверения, че Кремъл няма да се облагодетелства финансово от транзита докато продължава войната. А на 23 декември разкритикува в прав текст Фицо, че помага на Кремъл да печели от газа докато украинци умират на фронта докато отблъскват руските агресори.
Загубата на руските газови потоци означава, че Словакия и други държави, които все още почават руско гориво – основно Чешката република, Австрия и Италия – ще трябва да ползват по-скъпи алтернативи, каквато е втечненият природет газ. И макар че в момента задоволява частица от европейските газови нужди, рязкото затваряне на украинския маршрут ще доведе до ръст на цените през януари 2025-а.
Същевременно, равнищата на запълване на газовите хранилища в Европа са по-ниски отколкото през 2023-а, което ще затрудни попълването им през идното лято. Като капак, метеоролозите прогнозират спокойно време, без вятър до края на тази седмица, което може да повиши търсенето на газ за топлоцентралите. До края на декември обаче се очаква по-меко време с няколко по-студени дни в началото на януари.