Когато избирателите по света изразиха своето мнение през 2024 г., посланието им често беше: „Уволнен си.“
Около 70 държави, в които живее половината от населението на света, проведоха избори тази година, като в много от тях управляващите бяха наказани. От Индия и Съединените щати до Япония, Франция и Великобритания, избирателите, изморени от икономически сътресения и глобална нестабилност, отхвърлиха настоящите правителства и понякога се обърнаха към разединителни външни кандидати.
Нестабилният демократичен пейзаж стана още по-труден в края на драматичната година с масови протести в Мозамбик и Грузия, анулиране на избори в Румъния и опит за налагане на военно положение в Южна Корея.
Разочаровани избиратели
Едно от посланията, изпратени от избирателите през 2024 г., беше: Те са недоволни.
Политологът Роб Форд от Университета на Манчестър обяснява антиизбирателното настроение с „дълъг електорален COVID“ продължаващите последици от пандемията върху здравеопазването, образованието, социалната сфера и икономиката, които са направили милиони хора по-нещастни и финансово затруднени. Високата инфлация, подхранвана от руската инвазия в Украйна, и масовото разселване заради конфликти в Близкия изток и Африка допълнително изострят глобалното недоволство.
В Южна Африка високата безработица и неравенство доведоха до драстична загуба на подкрепа за Африканския национален конгрес (АНК), който управляваше в продължение на три десетилетия след края на апартейда. Партията, водена някога от Нелсън Мандела, загуби политическата си доминация през май и беше принудена да влезе в коалиция с опозиционни партии.
Издигане на крайната десница
Изборите през юни за Европейския парламент разтърсиха управляващите партии във Франция и Германия.
В Австрия консервативната управляваща Народна партия беше победена от крайнодясната Партия на свободата, въпреки че не беше допусната в коалиционно управление.
Намеса и дезинформация
Тази година нарастват опасенията от скрита намеса и дезинформация. Meta, компанията-майка на Facebook, Instagram и WhatsApp, съобщи, че е премахнала 20 операции за „скрити влияния“, свързани с избори по целия свят, като Русия, Иран и Китай са основните източници.
В Румъния президентските избори бяха анулирани заради твърдения за руска намеса чрез социалните медии.
Несигурност в САЩ
Най-драматичният резултат за годината беше победата на Доналд Тръмп на президентските избори през ноември. Това предизвика тревога сред съюзниците и противниците на САЩ относно последиците от неговия втори мандат.
Предизвикателства за демокрацията през 2025 година
С несигурността на няколко континента, включително предстоящи избори в Германия и Канада, демокрацията вероятно ще остане подложена на изпитания.
Според изследвания глобалната подкрепа за демокрацията остава силна, но разочарованието от нейното практическо прилагане расте. „Хората искат демокрация, но очакванията им не се оправдават,“ казва Сийма Шах от Международния институт за демокрация.