Европейските производители приключиха 2024-а без повод за празнично настроение

Европейските производители приключиха 2024-а без повод за празнично настроение

Европейските производители приключиха 2024-а с минорно настроение, с по-бърз спад на производствената активност и със слаби признаци за незабавно възстановяване, показва декемврийският индекс на промишления бранш PMI. Спадът за пореден път е широкообхватен в трите най-големи стопанства на блока на еврото – Германия, Франция и Италия – които са в индустриална рецесия. Испания е извън зоната на “двойкджийте” със силен ръст на промишления си сектор.

Публикуваната на 2 януари окончателна оценка на производствения индекс PMI, изчисляван от S&P Global, е потънал до 45.1 пункта през декември 2024-а – малко под предварителната оценка и още по-ниско под 50 точки, които отделят растежа от спада. Ноемврийската стойност на показателя е 45.2 пункта и той е под 50 от средата на 2022 година. Подиндексът, отчитащ производствения продукт, който се смята за добър показател за икономическото здраве, е слязъл до 44.3 точки от 45.1 през ноември.

“Дори през декември пропромишленият сектор не доставя празнично настроение. И повтаря все същата стара история – надолу. Новите поръчки са паднали дори още повече от предишните два месеца, разбивайки всякакви надежди за бързо възстановяване“, коментира Сирус де ла Рубиа – главен икономист в “Хамбург къмършал банк”.

Подиндексът, оценяващ новите ордери, е слязъл под неутралното равнище (при което няма нито печалби, нито загуби) до тримесечен минимум, а на този, измерващ извършената работа – до 42 пункта, което показва, че общата активност се свежда до изпълнение на старите поръчки.

Промишлената перспектива се заоблачава от очакваното завръщане на новия президент на Съединените щати в Белия дом на 20 януари и от обещаните от него митнически ставки от поне 10% на целия внос в страната му, което ще оскъпи европейските стоки там и ще намали привлекателността им.

Известна подкрепа може да дойде от Европейската централна банка, която се предвижда да намали лихвените проценти на еврозоната с поне 100 базови пункта през тази година.

Лошата новина за януари е очакваното по-студено от обичайното време и по-слабите ветрове – комбинация, която ще увеличи газовото потребление точно след края на транзита на руско синьо гориво за Европа през Украйна.

Рязък спад на температурите се очаква в началото на януари за по-големи часто от Великобритания, Франция, Германия и Скандинавските държави, като студеното време може да се задържи през целия месец, според синоптичната компания Maxar Technologies.

Съчетанието от лошо време и безветрие вече принуди Европа да използва повече от нормалните количества на газовите си резерви за това време на годината, като равнищата им паднаха под 75 процента. Колебания на атмосферното налягане (известни като Северноатлантическа осцилация – NAO) пък могат да повлияят на тези неблагоприятни условия да продължат и през февруари, включително и за по-слаба от нормалната вятърна генерация на енергия в Централна Европа, южната част на Скандинавския полуостров и Обединеното кралство, според метеоролога на Maxar – Матю Дрос.

Резкият спад на силата на ветровете в Европа през ноември доведе до ръст на електроенергията, защото вятърните централи престанаха да генерират големи количества енергия. Очакванията са и януарските равнища да са под дългосрочната им средна стойност, както и температурите, предвижда Дрос.

“По-високо налягане се е настанило в областта около Гренландия и съществува по-висок риск мразовити периоди да засегнат Северна и Централна Европа”, предупреждава Оливия Бърч – метеоролог в Atmospheric G2″.

Междувременно, някои части от Европа няма да следват тази тенденция, включително в Италия, Испания и Гърция, където се очакват близки или по-високи температури от дългосрочните им средни , според Maxar.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст