Празниците свършиха и голямата загадка за канадските политици е кога ще получат вест от премиера си Джъстин Трюдо. Той до голяма степен изчезна от полезрението на обществото от 16 декември когато оставка подаде Кристия Фрийланд – финансовият му министър и един от най-могъщите му сътрудници в кабинета. Дамата се оттегли зрелищно, публикувайки писмо с остри критики срещу премиера.
Трюдо е прекарал по-голямата част от празниците в ски курорт в Западна Канада и не планирал каквито и да било официални събития или изяви до края на седмицата, твърди запознато с графика му лице. Премиерът все още не е заявил намеренията си за своето бъдеще. Законодателите от неговата Либерална партия обаче продължават да засилват натиска си да се оттегли след като последните проучвания на обществените нагласи показват, че популярността и одобрението към политическата сила продължават да отслабват. От нова анкета на Nanos Research, проведена през празничния период, става ясно, че в изборната година Консервативната партия е увеличила преднината пред либералите с повече от 25 процента.
Членовете на групата на либералите от Квебек – родната провинция на Трюдо, са поискали от премиера да се оттегли, твърди канадската корпорация за радиоразпръскване CBC след подобен призив от колегите си в Онтарио. Някои членове на Либералната партия в Камарата на общините пък са изразили публично мнението си, между които е и законодателят от Торонто Роб Олифант, приканил с писмо Трюдо да направи място за “нов лидер, избран чрез активно и прозрачно състезание”. Либерали от най-източните – атлантическите провинции на Канада – Ню Брънзуик, Нюфаундленд и Лабрадор, Нова Скотия и остров Принц Едуард – посочват, че скорошното връщане на Доналд Тръмп в Белия дом налага премиерът да вземе по-бързо своето решение.
“Страната може да се дестабилизира, най-вече от икономическата заплаха от потенциалните 25% митнически ставки на канадския износ за САЩ на бъдещата администрация”, посочва в писма Коди Блоа – лидер на група от членове на Либералната партия от четирите канадски провинции. И допълва, че казано с прости думи, “времето е от съществено значение” и “не е приемливо” Трюдо да остане на поста си.
Колкото по-дълго изчаква премиерът, за да направи обръщение към нацията и към съпартийците си, толкова повече рискува да провокира преврат в Либералната партия, коментира Ник Нанос – основател на Nanos Research. И споделя мнението си, че засега щети е понесла единствено “личния бранд Джъстин Трюдо”, визирайки продължителния спад на доверието. Натнос смята, че “големият въпрос в момента е каква част от тези поражения ще бъдат прехвърлени върху партийната марка докато проточва решението си за оставка”.
Ако резултатите от анкетата на Nanos се сбъднат, либералите ще загубят по-голямата част от своите 153 места в парламента. В момента партията пуска предизборни реклами, акцентиращи върху опасенията им, че консерваторите ще орежат социалните програми.
Либералите обаче трудно ще осъществят гладък преход към ново партийно ръководство. Парламентарната подкрепа за правителството на Трюдо е проблемна, като трите опозиционни партии обещават да гласуват вот на недоверие и ако го направят и бъде успешен, той ще доведе до избори. Камарата на представителите възобновява заседанията си в края на януари.
Лидерската надпревара за председател на Партията на либералите може да продължи три месеца, а при различни обстоятелства дори още по-дълго. И дори да успеят да предотвратят принудителни ранни избори по време на състезанието за лидер, победителят ще има сравнително малко време, може би седмици, преди да се хвърли в национална кампания.
За да гарантира приемственост, Трюдо може да подаде оставка, но да остане на поста си докато се провежда избора на негов приемник за партиен лидер. Премиерът обаче не е в достатъчно силна позиция да договаря каквото и да било с някои от породата на Тръмп.
Либералната партия пък, която доминира федералната политика на Канада от втората световна война насам, ще трябва да измине т4ежък път през 2025-а. Защото, дори с нов лидер, партията ще трябва да промени сериозно общественото мнение в своя полза, за да спаси по-голямата част от парламентарните си места. Най-слабото представяне на либералите в национални избори е през 2011-а когато получават 19% от гласовете на електората и едва 34 от общо 308 места в парламента. Две години по-късно те избират Трюдо за нов лидер и той успява да ги измъкне от блатото, в което обаче се очертава да ги натика отново след следващия федерален вот.