Топ 10 на най-скъпите акции на БФБ през 2024 година

зала на фондова борса акции пари цена Акциите на Arm

Фондовата борса дава възможности и за печалби, и за загуби. Докато  цените на акциите на някои публични дружества, които се търгуват на „Българска фондова борса“, не успяха да прескочат дори номиналната си стойност от 1 лев, то котировките при няколко други компании летяха нагоре през миналата година. “Банкеръ” предлага топ 10 на най-скъпите акции през 2024 година.

“Кораборемонтен завод Одесос“ АД – Варна 

е компанията с най-скъпите акции на “БФБ-София”. На 2 януари 2024 г. книжата на варненската компания, която е специализирана в ремонт и поддържане на плавателни съдове, започнаха търговията от 295.06 лева за един брой, а завършиха в последната борсова сесия на 27 декември при цена от 346 лева. При този възход тези акции стъпиха и на годишното си дъно от 266.50 лева. Случващото се с тези книжа е логично на фона на успешната производствена дейност. Силното увеличение на приходите от основната дейност  – кораборемонт, донесе на фирмата печалба за деветмесечието в размер на 16.53 млн. лева. 

“Кораборемонтен завод Одесос“ плати и дивидент за миналата година от по 16 лв. за акция. Акционерната му структура е доста пъстра. “КРЗ-Инвест” АД е най-големия инвеститор с дял от 49.86 процента. Пенсионни фондове от групите на “Съгласие”, “ЦКБ-Сила” и “Алианц България” също имат малки дялове. Други фирми държат 9.79%, а малки инвеститори са собственици на 3.69% от акциите с право на глас. 

За акциите на 

„Нео Лондон Капитал“ АД – София,

което управлява недвижими имоти, инвеститорите са готови да платят по 234 лева при 202 лева през януари миналата година. Дружеството планира да инвестира основно в имоти с жилищно и/или ваканционно предназначение. През деветте месеца дружеството е придобило три инвестиционни имота – недвижими имоти, които се намират в Асеновград, Димитровград и Каварна, които се държат с цел получаване на приходи от наем или за увеличаване стойността на капитала. В края на септември то отчита печалба от 204 хил. лева при повишение на приходите.

Най-голям акционер е „Индъстри дивелопмънт холдинг“, чиято основна дейност е инвестиране и управление на други търговски дружества, с дял от 24.90 процента. Членовете на съвета на директорите не притежават акции от капитала на фирмата. Дружеството не плати дивидент за 2023-а.

спиди приходи

Компанията за куриерски услуги 

„Спиди“ АД – София

се търгува по 204 лева. Котировките й се повишават през цялата година след като търговията започна при 130.71 лева за една акция. През 2024 г. фирмата продължи да расте динамично и запазва високия темп на растеж. Онлайн търговията продължава да е с основен принос за развитието, поддържано от запазващото се високо крайно потребление. Увеличената бизнес активност също допринася положително върху дейността. В2В сегмента запазва висок за последните години ръст, което е подпомогнато от увеличението на онлайн поръчките към страната. При приходите от куриерски услуги има ръст от 20.4% на годишна база до 257.8 млн. лв. при 214.2 млн. лв. година по-рано. Печалбата за деветте месеца е 9.34 млн. лева и расте с 14.6 на сто.

Френската GeoPost SA France е най-големият акционер с дял от 69.81% от акциите с право на глас на фирмата. Общо 20.09 процента от книжата държи Валери Мектупчиян. Той  осъществява контрол върху „Спиди Груп“ АД и чрез притежаваните от него акции в „Спиди Груп“, непряко контролира 20.09% от „Спиди“. Фирмата за куриерски услуги изплати на всеки притежател на такива книжа по 5.75 лв. преди облагане с данък. 

„Кепитъл Mениджмънт“ АД – София 

е акционерно дружество със специална инвестиционна цел за секюритизация на вземания. Към момента борсовите играчи плащат по 84 лева за една акция след като започнаха годината при 77.97 лева за един брой. Основната част от портфейла на фирмата се формира от вземания по банкови кредити, правата по които са придобити с договори за цесии с български търговски банки. Останалите вземания, които дружеството секюритизира са възникнали на основание междуфирмени заеми. За финансиране на своите инвестиции, “Кепитъл Мениджмънт” използва собствен капитал, като с цел допълнително разрастване на дейността, мениджмънта на дружеството предвижда привличане на средства и чрез емитиране на дългови ценни книжа. Дружеството плати по 0.026 лева дивидент от печалбата за 2023 година. 

В Топ 5 се нареди и 

„Синтетика“ АД – София.

Предметът на дейност на холдинговото дружество е свързан с придобиване, управление и развитие на дружества в страната и чужбина. Инвеститорите трябва да платят по 70 лева за една негова акция. В началото на миналата година те струваха по 52 лева. Дружеството оперира в три сектора чрез своите дъщерни предприятия: производство на хемодиализни и медицински продукти – „Етропал“ АД, управление на недвижими имоти, търговия и услуги с медицински услуги и енергетика. „Синтетика“ отчете за трето тримесечие загуба в размер на 452 хил. лева спрямо печалба от 4.13 хил лева година по-рано. Приходите на фирмата са намалели двойно. Дружеството не плати дивидент за 2023 година.

От 18 юли поръчките за покупка и продажба на акции от емисията, издадена от

“Шелли Груп”

се въвеждат в системата за търговия в евро. Shelly Group е първата компания, която започна търговия на най-новия сегмент за двойно листване на „Българска фондова борса“ – EuroBridge. Така тя ще се търгува на пазар XETRA – един от двата основни пазара на Deutsche Borse. В момента сделки се сключват при 67.67 лева за един брой.

„Шелли Груп“ АД се включва в търговията на XETRA

„Шелли Груп“ АД е технологичен холдинг, който се занимава с иновации чрез разработване, производство и дистрибуция на висококачествени продукти за интернет на нещата. През декември завърши процедурата по промяна на правната си форма в Европейско дружество (Societas Europaea – SE). Компанията увеличи капитала си през последните дванадесет месеца с акциии, които разпредели сред служителите си. Шелли Груп“ АД изплати и брутен дивидент в размер на 0.13 евро на акция. Общата сума от приблизително 2.3 млн. евро е от неразпределената печалба.

Предметът на дейност на

“Химснаб България”

е свързан с даване под наем и експлоатация на собствени индустриални площи. Инвестирането в недвижими имоти е консервативна и нискорискова инвестиция. Акциите му са се повишили до 66 лева спрямо 63 лева през януари миналата година. Дружеството отчете счетоводна печалба преди данъци от 9.15 млн. лева за деветмесечието при 3.77 млн. лева година по-рано. Акционерите му не получиха дивидент за 2023 година.

Акциите на

“Гранд вижън пропъртис” АДСИЦ

растяха през миналата година като в момента струват по 53 лева при 50 лева година по-рано. То е наследник на „ЦКБ Риъл Истейт Фонд“ АДСИЦ. Специфичните рискове намират проявление и са свързани с конкретната сфера

на дейност на фирмата, а именно: изграждане, покупко-продажба и експлоатация на недвижими имоти. Финансовият резултат от дейността на „ЦКБ Риъл Истейт Фонд“ е загуба в размер на 41 хил. лева. Дружеството предвижда да инвестира средства в недвижими имоти с цел получаване на текущи доходи от договори за наем, отстъпено право на ползване, както и чрез продажба на тези имоти с оглед формиране на стабилен доход Не плати дивидент за 2023 година.

“Холдинг Варна” 

е единственият от бившите приватизационни фондове, който попада в Топ 10 на публичните компании с най-скъпи акции през 2024 година. За да имате такива книжа трбява да платите по 46.40 лева за един брой. Цената им расте през последните дванадесет месеца като започна от 43.80 лева. През октомври миналата година дружеството издаде емисия конвертируеми облигации. С решение на Управителния съвет е удължен срокът за записване на дългови книжа на 37 работни дни след изтичане на срока за прехвърляне на правата, или до 9 януари 2025 година.

Холдингът удвои печалбата си за деветмесечието до 4.43 млн. лева, като и приходите от дейността са почти два пъти повече. Акционерите не получиха дивидент за 2023 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст