Qualcomm печели правна битка за лицензи срещу Arm

Qualcomm печели правна битка за лицензи срещу Arm

В правна битка за лицензи за дизайн на процесори, гигантът в полупроводниковата индустрия Qualcomm постигна голяма победа срещу Arm Holdings. След продължителни обсъждания журито се произнесе в полза на Qualcomm по два от трите ключови въпроса. Това решение укрепва позициите на компанията на пазара на компютърни чипове, въпреки че случаят далеч не е напълно разрешен.

Qualcomm печели правна битка за лицензи срещу Arm

Решение, което изяснява ключови въпроси
Делото се съсредоточаваше върху използването от Qualcomm на ядрата Oryon в своите процесори Snapdragon X за компютри. Тези ядра, разработени на базата на технологии на Nuvia (компания, придобита от Qualcomm през 2021 година), използват лицензи, свързани с Arm. Qualcomm твърдеше, че съществуващото му споразумение с Arm обхваща тези технологии, позиция, която журито потвърди. В резултат на това Qualcomm може да продължи да предлага на пазара своите процесори Snapdragon, без да се налага да предоговаря лицензите си.

Въпреки това остава важен нерешен въпрос: дали Nuvia е нарушила условията на своето собствено лицензионно споразумение преди да бъде закупена от Qualcomm? По този въпрос журито не успя да постигне решение, което оставя възможност за бъдещи съдебни дела.

Куа̀лком Qualcomm Inc. headquarters

Последици за двете компании
За Qualcomm решението е облекчение. То защитава стратегията им за разработване на персонализирани процесори за компютърния пазар и разширяване на бизнеса им отвъд смартфоните. Qualcomm дори си е поставила цел да постигне 4 милиарда долара приходи от компютърния сектор до 2029 г., разчитайки на своите нови AI-оптимизирани чипове.

Qualcomm печели правна битка за лицензи срещу Arm

За Arm изходът донякъде нарушава стратегията им. В опита си да наложи по-високи лицензионни такси и да упражнява по-голям контрол върху своите технологии, компанията губи значителен коз срещу Qualcomm, един от най-големите ѝ клиенти. Този неуспех може да предизвика притеснения сред други компании, които използват лицензи на Arm, като Nvidia или AMD, които внимателно следят развитието на потенциалните обжалвания.

Qualcomm печели правна битка за лицензи срещу Arm

Несигурно бъдеще
Въпреки че Qualcomm в момента изглежда укрепена, правната битка далеч не е приключила. Arm вече изрази намерение да поиска нов съдебен процес, специално за да разгледа въпроса за нарушението на лицензионното споразумение от Nuvia. Междувременно Qualcomm може да продължи с плановете си, но остава под заплахата от възможни правни обрати. За момента решението е ясно: Qualcomm запазва правото си да използва технологиите на Arm съгласно съществуващите си споразумения. Този изход може също да повлияе на начина, по който в бъдеще се договарят технологични лицензи в индустрията.

Четете още : Samsung губи договора с Qualcomm за производство на чипове Snapdragon в полза на TSMC.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст