Златото ще продължи да поскъпва и през 2025-а до почти 3 хил. долара за тройунция

ЗЗлатото ще продължи да поскъпва и през 2025-а до почти 3 хил. долара за тройунция

Цената на златото ще продължи да се повишава и през 2025-а, прогнозират анализатори от Уолстрийт, въпреки че темпото на печалбите вероятно ще се забави след миналогодишния впечатляващ 27-процентен ръст. Усреднената прогноза на банки и рафинерии, които са били анкетирани от репортери на “Файненшъл таймс” е 2795 щ. долара за тройунция на скъпоценния метал в края на 2025-а. Тази стойност е с около 7% над сегашните равнища на златото.

Очакванията на експертите са жълтият метал да продължи да получава подкрепа от покупките на световните централни банки, които се еманципират от зелените пари откакто Вашингтон наложи санкции върху Русия след нахлуването в Украйна през февруари 2022-а. Предвижданите редукции на лихвените проценти от Федералния резерв, притесненията от сериозния ръст на дълговите равнища на американското правителство и от продължаващото му натрупване след влизането на Доналд Тръмп в Белия дом, и конфликтите в Близкия изток и в Украйна също са фактори, които стимулират златните котировки. Именно те изиграха решаваща роля за най-мощния от 2010-а накам ценови ръст на скъпоценната суровина през 2024 година.

“Предвиждаме, че централните банки ще съхранят интереса си към златото и той ще бъде сериозна основа за покупките му през 2025-а”, коментира Хенрик Маркс – ръководител на звеното за глобална търговия на германската технологична група Heraeus Precious Metals, която смята, че жълтият метал може да достигне върховите 2950 щ. долара за тройунция през тази година. Маркс допълва, че администрацията на втория президентски мандат на Тръмп вероаятно също ще е в полза на златните котировки. Просто защото “каквото и да обяви той (Тръмп), то ще увеличи дълга, ще отслаби щатския долар и ще качи инфлацията – обичайният благоприятен микс за жълтия метал”.

Световният съвет за златото посочва в свой анализ, че тазгодишният растеж ще е “в положителна посока, но доста по-скромен”.

Най-големи оптимисти за скъпоценната суровина са експертите на “Голдмън Сакс груп”, които очакват златните котировки да достигнат 3 хил. щ. долара за тройунция до края на 2025-а. Те мотивират прогнозата си с търсенето на централните банки и очакваните лихвени редукции на Федералния резерв.

Най-песимистичните предвиждания за златото са на “Барклис” и на “Макуеъри”, като и двете банки очакват то да потъне до 2500 долара за тройунция до края на 2025-а – грубо с 4% под сегашните му равнища. “Базовият ни сценарий за 2025-а е златото първоначално да попадне под продължаващия натиск на силния щатски долар, но да бъде подкрепено от по-активните физически покупки и стабилното официално търсене на сектора”, посочват анализатори на “Макуеъри” в публикуваната в края на 2024-а перспектива за метала.

Централните банки от планетата са купили 694 тона злато през първите девет месеца на 2024-а. А през ноември Народната банка на Китай обяви, че ще възстанови златните покупки след шестмесечна пауза.

Падащите лихвени проценти в Съединените щати са допринесли за златния възход през второто полугодие на 2024-а и темпото на бъдещите лихвени редукции може да се окаже решаващо за перспективата на жълтия метал. Златните котировки леко омекнаха след като Федералният резерв понижи лихвите си през декември, но намекна, че кредитните разходи ще намаляват далеч по-бавно в сравнение с първоначалните прогнози през 2025-а.

Жълтият метал е актив, който не носи лихвени приходи, поради което той по правило печели от по-ниските лихвени проценти, защото притежателите му губят по-малко когато го държат вместо лихвоносни активи.

Изборната победа на Тръмп на президентските избори на 5 ноември 2024-а обаче се очертава като един от най-благоприятните сценарии за златото заради вероятността от високи фискални разходи в Съединените щати и нарастваща геополитическа несигурност, коментират анализатори на “Сосиете женерал”. И прогнозират, че тази комбинация ще налее повече гориво в огъня и ще качи златните котировки до 2900 щ. долара за тройунция до края на 2025-а.

В свое изследване, публикувано през октомври 2024-а, Мохамед Ел-Eриан – директор на Queens’ College на Кембридж и съветник на “Алианц” и на “Грамърси” – предупреждава Запада да обърне по-сериозно внимание на ръста на цените на златото. Защото случващото се със скъпоценната суровина е не само обичайно от гледна точка на традиционните икономически и финансови въздействия, но излиза извън стриктните геополитически влияния и обхваща по-широки области, създавайки световен импулс. И със задълбочаването му рискува да фрагментира глобалната система и да подбие интернационалното влияние на щатския долар и на американската финансова система.

Подобен сценарий би повлиял на американската способност да информира и да въздейства на резултатите и ще подкопае националната сигурност на Съединените щати. Именно на това явление западните правителства трябва да обърнат по-голямо внимание докато все още има време за коригирането на курса.

В 11.10 ч българско време на 2 януари златото се търгуваше за 2638.38 щ. долара за тройунция.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст