„Абсурдни руски хибридни лъжи“ са част от причините за недостиг на военни в армията, убеден е Запрянов

България е подала искане до ЕК за финансиране от 3,2 млрд. евро по механизма SAFE

„Абсурдни руски хибридни лъжи“, че ще се пращат военни в Украйна, са част от причините за недостиг на военни в армията.

Така е отговорил служебният министър на отбраната Атанас Запрянов на въпрос на депутата от „Продължаваме промяната-Демократична България“ Ивайло Мирчев.

За България дезинформацията е заплаха, сравнима с конвенционална война, пише в отговора си Атанас Запрянов. 

Отбранителният министър твърди, че с дезинформация Русия води хибридна война против България. Потвърждава, че секторът на отбраната у нас е мишена на системни опити за зловредно информационно въздействие.

Като примери за дезинформация Запрянов посочва внушението, че изграждането на инфраструктурата във войскови район Кабиле, Ямбол, не е в интерес на българската държава и армия, а е само в интерес на НАТО, което настройва част от местното население срещу инициативата. 

Лъжи и слуховете за предстоящо изпращане на български военнослужещи в Украйна водели пък до липса на военни. Тази теза министерството не посочва за първи път като виновник за некомплекта в армията, който по последни публични данни е почни 22 процента. 

А за решаването на кадровия въпрос се разчиташе на 30-процентното увеличение на заплатите. Депутатите още не са гласували бюджета, за да бъде факт то. 

А преди дни Атанас Запрянов каза, че предвиденото увеличение на заплатите не увеличава военните разходи на 3 или 4%, а ще бъде в рамките на 2 – 2,5%. За сметка на капиталовите разходи. 

Дни преди да встъпи в длъжност обаче американският президент Доналд Тръм призова страните от НАТО да отделят 5% от БВП за отбрана.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст