Вижда се краят на френетичната седмица за британския правителствен дълг и валута

Вижда се краят на френетичната седмица за британския правителствен дълг и валута

Масовите разпродажби на британски правителствен дълг, които повлякоха надолу и британския паунд, постепенно се нормализират, като доходността на облигациите на Острова остават в близост до най-високите равнища от години насам, а английската валута е най-слаба от края на 2023-а. Търговията на 10 януари започна с увеличение на доходността на десетгодишните британски ДЦК с 2 базови пункта – до 4.83%, а паундът поевтиня да 1.2290 щ. долара като продължение на по-спокойната атмосфера от следобедните часове на предишния ден.

Тревогите за състоянието на напрегнатите британски публични финанси в комбинация с упоритата инфлация предизвикаха безогледни продажби през седмицата и сравнения с пазарния срив преди две години, свалил кабинета на Лиз Тръст.

Доходността на десетгодишните и 30-годишните правителствени облигации скочи с над 20 базови пункта през последните пет борсови сесии – най-много за последната година. И макар че мнозинството инвеститори оценяват трусовете като прекалени, предпазливостта остава, въпреки по-атрактивните равнища на предлагане.

По оценка на стратега на “Моргън Стенли” Фабио Басанин, “ще са необходими по-голяма яснота относно бъдещия бюджет и промените на банковата лихва, за да върнат търсенето на британски облигации в устойчив диапазон”. И предвид преобладаващата динамика, екипът на банкера препоръчва на инвеститорите “да подхождат предпазливо” към събитията във Великобритания.

Официални представители на управляващите на Острова се опитаха да успокоят пазарите. Главният секретар на финансовото министерство Дарън Джоунс твърди, че пазарът на правителствени облигации работи “по правилен и подреден начин” – коментар, повторен по-късно от заместник председателката на “Банк ъф Ингланд” Сара Брийдън, която каза, че би искала да продължи с лихвените редукции. От финансовото ведомство уверяват също, че ще запазят “желазната си хватка” върху публичните финанси след разпродажбите на дългови книжа, тласнали доходността на 30-годишните облигации до най-високите равнища за последните 26 години.

Тези забележки устройват едрите инвеститори, включително и “Пасифик инвестмънт мениджмънт”, “Франклин Темпелтън” и “Фиделити интърнешънъл”, които поддържат оптимистичните си залози за британския правителствен дълг. Някои (между които и ПИМКО) дори са готови да купят още книжа.

За правителството на лейбъристите обаче това отстъпление продължава да е сериозно предизвикателство и изправя финансовия министър Рейчъл Рийвс пред първия сериозен тест. По-високата цена за обслужване на кредитите и загубите на паунда са фактори, които могат да я принудят да ореже бъдещите разходи, заплашващи да заличат топящите се фискални запаси.

В представения на 30 октомври 2024-а бюджет Рийвс е заложила нищожен буфер срещу невъзможността да балансира разходите за публични услуги с данъчните приходи до края на десетилетието.

Икономисти смятат, че ръстът на кредитните разходи и икономическата стагнация след юлските избори са предупреждение, че дамата може и да не успее да постигне целта си и я поставят под натиск да обяви нови мерки, за да покаже на инвеститорите, че може да се върне в правия път. Тъй като Рийвс вече каза, че не планира нови едри данъчни увеличения, подобни на вноските на работодателите за социални осигуровки от април 2025-а, тя би могла да заложи на орязване на разходите през следващите години.

Финансовата министърка ще внесе актуализация на бюджета в Парламента на 26 март, а през следващите седмици ще направи обръщение във връзка с икономическата стратегия и растежа.

“Комбинацията от слаб растеж и по-висока от целевата инфлация опъват допълнително нервите на инвеститорите”, коментират стратези на “Дойче банк”. И допълват, че “сегашната конфигурация на пазарните движения на нарастваща доходност и поевтиняващ паунд напомнят за предишни епизоди на трусове”.

Обединеното кралство трябва да емитира правителствени облигации за почти 300 млрд. паенда през следващата фискална година.

В 14.33 ч. българско време на 10 януари британският паунд беше заличил сутрешните загуби и се разменяше срещу 1.2313 щ. долара. Доходността на десетгодишните облигации пък спадна леко до 4.82 процента.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че нулевия ДДС за хляба трябва да бъде върнат?

Подкаст