Съпредседателят на “Продължаваме промяната” Кирил Петков пристигна пред прокуратурата, за да получи обвинението си за ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова на 17 март 2022 година. За свой защитник бившият премиер е наел адвокат Даниела Доковска. Името ѝ се слави с изключителен професионализъм. В зората на демокрацията защитаваше Тодор Живков. Била е адвокат и на Стефан Софиянски, Емилия Масларова, Огнян Донев, Иво Прокопиев и на други публични лица.
Пред сградата има демонстрация в подкрепа на Кирил Петков. На мястото са депутати и кметове на “Продължаваме промяната” и “Демократична България” от цялата страна. Сред тях са Асен Василев, Лена Бориславова, Атанас Атанасов, Явор Божанков, Божидар Божанов, Ивайло Мирчев, Николай Денков, Методи Байкушев и много други.
“Тази подкрепа не е само към мен, а към всички хора, които са дали щета заради това, че няма правосъдие в България. Викат ме за нещо, което се случи преди три години. Лъчо стои вече три седмици в ареста без никаква вина. Искат имунитета на Лена Бориславова. Сарафов е един от инструментите на машината, но тази машина не спира с него“, заяви Петков пред медиите.
Той коментира, че няма никакво доверие на прокурор Ангел Кънев. Заяви обаче, че ще влезе и ще каже, че не е извършил никакво престъпление. “Аз вече се отказах от имунитета, за да им покажем, че не могат да ни мачкат. Когато повдигнат обвинение и отидем на съд, аз съм готов да защитя всяка една теза. Нито за миг не сме си позволили да сложим някого над закона“, подчерта съпредседателят на “Продължаваме промяната”.
Преди празниците и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на Кирил Петков, за да бъде той обвинен, че е превишил правата си като премиер и е разпоредил ареста на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова на 17 март 2022 година.
На 19 декември Петков сам съобщи, че е получил призовка и е привлечен като обвиняем и определи делото като политическа атака срещу партията му.
Кирил Петков сам се отказа от имунитета си и обяви случващото се за действия на “жалки мафиоти”. След това Сарафов поиска още няколко депутатски имунитета, сред които и този на Лена Бориславова.
Прокуратурата твърди, че като премиер Петков е превишил властта си, като “неправомерно е разпоредил на началника и на зам.-началника на отдел “Разследване и методическо ръководство по разследването” при Главна дирекция “Национална полиция”, както и на главен разследващ полицай при ГДНП, да образуват досъдебно производство в нарушение на НПК срещу лица, спрямо които нямат правомощия”.
Държавното обвинение твърди още, че Петков е изискал в жилищата на Борисов, Горанов и Арнаудова, да бъдат извършени претърсвания и изземвания без разрешение на съответния съд и в тъмната част на денонощието, като по случая не са били налице основания за неотложност.
Според пресцентъра на прокуратурата, целта на тогавашния премиер била да им причини “вреда, изразяваща се в уронване на престижа им и доброто им име в обществото, и от това са настъпили значителни вредни последици за държавата – уронване на престижа на изпълнителната власт”.
Броени дни преди да бъде искан имунитетът на Кирил Петков, Софийска градска прокуратура повдигна няколко обвинения на Лъчезар Ставрев – сътрудник на другия съпредседател на “Продължаваме промяната” Асен Василев. Повдигнати му бяха две обвинения – за длъжностно престъпление и за пране на пари. Тогава в негова подкрепа освен граждани, се събраха и симпатизанти на “Продължаваме промяната”, които смятат, че арестът му е по “скалъпени обвинения от Пеевската прокуратура”.