Министър Мундров призова депутатите да разгледат промените в Закона за киберсигурността

Мундров, ЕК открива наказателна процедура срещу България в киберсигурността

По време на петъчния парламентарен контрол служебният министър на електронно управление – Валентин Мундров призова 51 Народно събрание да разгледа внесения от Министерски съвет проект за изменение и допълнение на Закона за киберсигурност. Той поясни, че това е наложително в ситуация, когато и в Украйна, и в Близкия изток се водят конфликти, и ежедневно ставаме свидетели на зловредни действия в интернет пространството срещу държавата, срещу частни компании и физически лица.

Той обърна внимание, че законопроектът е изготвен от Министерството на електронното управление в изпълнение на ангажиментите ни като държава членка на ЕС да транспонираме разпоредбите на Директивата МИС2. Изрази надежда той да бъде приет от 51 Народно събрание, тъй като България вече нарушава срока – трябвало е да се съобрази с директивата до 17 октомври 2024 година.

След това Мундров премина към поставения въпрос от страна на депутата от “Възраждане” Ангел Славчев, а по-конкретно дали споразумението, което неговото министерство, съвместно с Информационно обслужване (АД) е сключило с Американската агенция за търговия и развитие (USTDA), не противоречи на политиката на ЕС за киберпространството.

Мундров потвърди казаното от Славчев, че споразумението е подписано на 13 декември 2024 г. и уточни, че то е за техническа помощ. Той подчерта и че то не предвижда предоставяне на данни от информационните системи на българските административни органи на USTDA. Единствено е предвидено Министерството на електронното управление да получи техническа помощ -включително обучение и консултантски услуги, базирани на проучване и анализи на публично достъпни нормативни актове и политики, както национали, така и европейски.

Ето защо не става въпрос за прилагане на стандарти за мрежова и информационна сигурност, които да са различни от тези на Европейския съюз.

Министърът посочи, че основната цел на споразумението е осигуряване на пълно съответствие с българските и европейските нормативни актове и стандарти, свързани с киберсигурността. По думите му Министерството на електронното управление ще бъде подпомогнато да създаде цялостна архитектурна рамка, на база на която да внедри национална система за киберсигурност за административните органи. Ще получи помощ и за да подобри механизмите за проверки, одит, контрол на обществените поръчки, отнасящи се до дигитални решения, свързани с киберсигурност.

Споразумението включва и преглед на законовата и подзаконовата рамка в областта на електронното управление и киберсигурността, на стратегиите и програмите.

Славчев се хвана за думата “стратегии” и обърна внимание, че България няма стратегия за киберсигурност. Той изрази недоволството си, че въпреки законите и директивите в тази сфера, които понастоящем спазваме и които тепърва ще приемаме, държавната администрация все още не можела да покрие изискванията за сигурност в киберпространството от преди 10 години.

Депутатът обърна внимание, че в споразумението е включено и Министерството на транспорта, като по думите му ставало въпрос за консултации за изграждане на оптични трасета, каквито ние вече сме имали изградени по жп пътищата.

В същото време Славчев по никакъв начин не се ангажира, че ще работи затова предложеният от служебния кабинет законопроект за изменение и допълнение на Закона за киберсигурност да бъде предвижен, обсъден и най-накрая приет от парламента.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че нулевия ДДС за хляба трябва да бъде върнат?

Подкаст