Последните данни за състоянието на европейската икономика сочат изключително слаб растеж в края на 2024 година. Това ограничава оптимизма в прогнозите за бързо възстановяване на БВП на еврозоната през 2025 година. Стойностите на показателите за вътрешно търсене също изглеждат слаби. Според последните данни на Евростат обемът на продажбите на дребно в еврозоната през ноември е нараснал значително по-малко от прогнозите на анализаторите.
Динамиката на търговията на дребно в еврозоната продължава да разочарова анализаторите. Според Евростат продажбите на дребно през ноември са се увеличили с 0.1% на месечна база и с 1.2% на годишна база. Анализаторите, анкетирани от Trading Economics, очакваха повишения от съответно 0.4% и 1.7 на сто. В някои страни беше регистриран спад на продажбите като цяло през ноември. Например в Германия, според оценките на Destatis, те са намалели с 0.6% на месечна база, докато прогнозата предполагаше увеличение от 0.5 процента.
Слабото вътрешно търсене се обяснява до голяма степен с поведението на домакинствата,
които през 2024 г. са били склонни не да харчат, а да спестяват значителна част от доходите си, показва изследване, включено в новия икономически бюлетин на Европейската централна банка (ЕЦБ).
Както напомнят авторите на тези анализи, след забележимо увеличение на спестяванията, причинено от разпространението на COVID-19 в света, до средата на 2022 г. нивото им се върна на нивата отпреди пандемията, но след това отново се увеличи.
Сред причините за натрупването на спестявания е ръстът на реалните доходи на домакинствата
в еврозоната: за две години той възлиза на около 3.8 процента. Увеличават се не само заплатите, но и „нетрудовите“ компоненти на дохода (от наем до дивиденти). Строгата парична политика в еврозоната също допринесе за спестяванията. Освен това, както следва от данните, обработени от икономисти, високите ставки са имали по-голямо влияние върху потреблението на стоки (особено дълготрайни), отколкото на услуги.
Според авторите на анализите, „факторът предпазливост“, който беше един от основните в условията на несигурност след началото на войната в Украйна, има все по-малък принос за растежа на спестяванията и свиването на вътрешно търсене през миналата година. До края на 2023 г. той на практика се е изчерпал. Това косвено може да означава постепенно възстановяване на потребителското доверие в еврозоната. Отбелязваме обаче, че все още не се очаква бързо връщане към „предвоенните“ стойности на този показател.
Според Европейската комисия, индикаторът за доверието на потребителите в еврозоната през декември падна до най-ниското си ниво от април – минус 14.5 пункта, от минус 13.8 пункта месец по-рано (стойности под нула пункта показват влошаване на настроенията).
Както подчертава Еворкомисията,
до края на годината потребителите са били по-малко склонни да правят големи покупки,
което се обяснява с песимистичните очаквания за икономическата ситуация в Европа като цяло и в отделните страни.
Като се вземат предвид тенденциите, описани от ЕЦБ, както и стойностите на водещите индикатори, възстановяването на растежа на базата на вътрешното търсене в еврозоната в близко бъдеще изглежда все по-малко вероятно. Обръщането на динамиката сега е свързано, наред с други неща, със скоростта на облекчаване на паричната политика в макрорегиона.