Тръмп предлага Египет и Йордания да приемат палестинци от Ивицата Газа

Газа, Тръмп

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви късно снощи (25 януари), че ще предложи на Египет и Йордания да приемат палестинци от опустошената от войната Ивица Газа.

По-конкретно той заяви, че ще призове лидерите на двете арабски държави да приемат населението на Газа, чиито домове в голяма степен са разрушени. Той добави, че презаселването на населението на Газа може да бъде, както временно, така и дългосрочно.

„Предпочитам да се свържа с някои от арабските държави и да построя жилища на друго място, където тези хора ще могат да живеят в мир“, обяви Тръмп, цитиран от АП.

До този момент предложението му не е коментирано от Египет, Йордания, Израел или от официални представители на Палестинската автономия.

Според АП предложението му най-вероятно ще бъде посрещнато с твърдо „не“ от двамата съюзници на САЩ, а и от самите палестинци, които и друг път са заявявали, че се страхуват, че Израел никога няма да им позволи да се върнат обратно в Ивицата Газа.

Идеята вероятно ще бъде приветствана от Израел, където крайнодесните партньори в управлението на премиера Бенямин Нетаняху отдавна настояват в Ивицата Газа да се възстановят израелските селища, а палестинците доброволно да мигрират.

Правозащитни организации вече обвиниха Израел в етническо прочистване.

От АП припомнят и че преди и по време на войната от 1948 г., след която бе създадена държавата Израел, около 700 000 палестинци бяха прогонени от домовете си, намиращи се на днешната й територия. Израел не им позволи да се върнат. Така палестинските бежанци от 1948 г. и техните потомци сега наброяват около 6 милиона. Една част от тях живеят в окупирания от Израел Западен бряг, в Йордания, Ливан и Сирия.

По време на Близкоизточната война от 1967 г., когато Израел превзе Западния бряг и Ивицата Газа, още 300 000 палестинци избягаха, предимно в Йордания.

Много палестинци смятат, че настоящата война на Израел срещу „Хамас“ е повторение на случилото се през 1948 г., тъй като при нея над 90% от населението от 2.3 милиона души бяха принудени да напуснат домовете си с вероятност никога повече да не се върнат в тях.

В същото време Египет и Йордания яростно отхвърлиха идеята за приемане на бежанци от Газа в началото на войната. Тогава тя бе предложена от някои официални представители на Израел.

И Египет, и Йордания, са сключили мир с Израел, но подкрепят създаването на палестинска държава в окупирания Западен бряг, в Газа и в Източен Йерусалим, територии, завзети от Израел по време на Близкоизточната война през 1967 година.

Освен това египетският президент Абдел Фатах ал-Сиси предупреди, че има риск за сигурността на страната му, при положение, че на нейна територия се прехвърлят голям брой палестинци. Причината – сред тях може да има представители на „Хамас“ или на други войнствени групировки, което би означавало бъдещи войни на египетска земя.

От АП припомнят, че през 70-е години на ХХ век нещо подобно се случи с Ливан, когато южната й част се превърна в плацдарм за атаки срещу Израел. Тогава това бе направено от Организацията за освобождение на Палестина (ООП) на Ясер Арафат. Неговите действия, както и провокираната то тях бежанска криза допринесоха за въвличането на на Ливан в 15-годишна гражданска война.

В същото време Йордания вече е приютила над 2 милиона палестински бежанци, като повечето от тях вече са нейни поданици.

Друг е въпросът дали Тръмп може да принуди Египет и Йордания да приемат бежанци. Митата на САЩ са един от любимите икономически инструменти на Тръмп, а двете държави получават милиарди долари американска помощ всяка година, предвид факта, че Египет преживява тежка икономическа криза.

В същото време огромният бежански поток би се отразил дестабилизиращо на Египет и Йордания. Властите в Кайро твърдят, че в момента са приели около 9 милиона мигранти, включително бежанци от гражданската война в Судан. Йордания, с население от по-малко от 12 милиона души, приютява над 700 000 бежанци, главно от Сирия.

От АП коментират, че ако Тръмп принуди Египет и Йордания да приемат бежанците от Ивицата Газа, той рискува както добрите си отношения с тях, така и тези с лидерите на Саудитска Арабия, Катар и Турция, всички от които подкрепят палестинската кауза.

Това потенциално би усложнило усилията му да сътрудничи за постигането на историческо споразумение за нормализиране на отношенията между Саудитска Арабия и Израел. Това бе приоритетна цел за Тръмп при предишния му мандат, която сега той се надява успешно да постигне.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст