Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви късно снощи (25 януари), че ще предложи на Египет и Йордания да приемат палестинци от опустошената от войната Ивица Газа.
По-конкретно той заяви, че ще призове лидерите на двете арабски държави да приемат населението на Газа, чиито домове в голяма степен са разрушени. Той добави, че презаселването на населението на Газа може да бъде, както временно, така и дългосрочно.
„Предпочитам да се свържа с някои от арабските държави и да построя жилища на друго място, където тези хора ще могат да живеят в мир“, обяви Тръмп, цитиран от АП.
До този момент предложението му не е коментирано от Египет, Йордания, Израел или от официални представители на Палестинската автономия.
Според АП предложението му най-вероятно ще бъде посрещнато с твърдо „не“ от двамата съюзници на САЩ, а и от самите палестинци, които и друг път са заявявали, че се страхуват, че Израел никога няма да им позволи да се върнат обратно в Ивицата Газа.
Идеята вероятно ще бъде приветствана от Израел, където крайнодесните партньори в управлението на премиера Бенямин Нетаняху отдавна настояват в Ивицата Газа да се възстановят израелските селища, а палестинците доброволно да мигрират.
Правозащитни организации вече обвиниха Израел в етническо прочистване.
От АП припомнят и че преди и по време на войната от 1948 г., след която бе създадена държавата Израел, около 700 000 палестинци бяха прогонени от домовете си, намиращи се на днешната й територия. Израел не им позволи да се върнат. Така палестинските бежанци от 1948 г. и техните потомци сега наброяват около 6 милиона. Една част от тях живеят в окупирания от Израел Западен бряг, в Йордания, Ливан и Сирия.
По време на Близкоизточната война от 1967 г., когато Израел превзе Западния бряг и Ивицата Газа, още 300 000 палестинци избягаха, предимно в Йордания.
Много палестинци смятат, че настоящата война на Израел срещу „Хамас“ е повторение на случилото се през 1948 г., тъй като при нея над 90% от населението от 2.3 милиона души бяха принудени да напуснат домовете си с вероятност никога повече да не се върнат в тях.
В същото време Египет и Йордания яростно отхвърлиха идеята за приемане на бежанци от Газа в началото на войната. Тогава тя бе предложена от някои официални представители на Израел.
И Египет, и Йордания, са сключили мир с Израел, но подкрепят създаването на палестинска държава в окупирания Западен бряг, в Газа и в Източен Йерусалим, територии, завзети от Израел по време на Близкоизточната война през 1967 година.
Освен това египетският президент Абдел Фатах ал-Сиси предупреди, че има риск за сигурността на страната му, при положение, че на нейна територия се прехвърлят голям брой палестинци. Причината – сред тях може да има представители на „Хамас“ или на други войнствени групировки, което би означавало бъдещи войни на египетска земя.
От АП припомнят, че през 70-е години на ХХ век нещо подобно се случи с Ливан, когато южната й част се превърна в плацдарм за атаки срещу Израел. Тогава това бе направено от Организацията за освобождение на Палестина (ООП) на Ясер Арафат. Неговите действия, както и провокираната то тях бежанска криза допринесоха за въвличането на на Ливан в 15-годишна гражданска война.
В същото време Йордания вече е приютила над 2 милиона палестински бежанци, като повечето от тях вече са нейни поданици.
Друг е въпросът дали Тръмп може да принуди Египет и Йордания да приемат бежанци. Митата на САЩ са един от любимите икономически инструменти на Тръмп, а двете държави получават милиарди долари американска помощ всяка година, предвид факта, че Египет преживява тежка икономическа криза.
В същото време огромният бежански поток би се отразил дестабилизиращо на Египет и Йордания. Властите в Кайро твърдят, че в момента са приели около 9 милиона мигранти, включително бежанци от гражданската война в Судан. Йордания, с население от по-малко от 12 милиона души, приютява над 700 000 бежанци, главно от Сирия.
От АП коментират, че ако Тръмп принуди Египет и Йордания да приемат бежанците от Ивицата Газа, той рискува както добрите си отношения с тях, така и тези с лидерите на Саудитска Арабия, Катар и Турция, всички от които подкрепят палестинската кауза.
Това потенциално би усложнило усилията му да сътрудничи за постигането на историческо споразумение за нормализиране на отношенията между Саудитска Арабия и Израел. Това бе приоритетна цел за Тръмп при предишния му мандат, която сега той се надява успешно да постигне.